Agile на перше, друге та десерт

235
6 хв.

Популярне питання про Agile, яке мені часто ставлять, — це методологія чи філософія? Я схильний вважати, що філософія. Вона найкраще працює з IT-сферою. Слово методологія також застосовне й не має спричиняти різку алергію. Для мене воно означає збірку практик з управління процесом розробки, жодної сектантської нісенітниці. Додам, хіба що, це своєрідне узагальнення підходів для буйного і квітучого програмування. Затримаємось і розберемося, звідки хитрість формулювання.

Два різні Agile

У першому фокус зосереджений на гнучкості та винахідливості підходів IT-розробки. У другому — на філософію. Сьогодні поговоримо про затребуваність обох підходів і як вони такими стали. Зірковий статус провокує суперечки в суспільстві та серед розробників. Запевняємо, ми неупереджено розповімо, чому варто дізнатися про методологію більше й що спричиняє певні суперечки в спільноті розробників.

Ми не претендуємо на написання підручника з Agile, імовірніше, хочемо познайомити з Agile тих, хто тільки починає пізнавати це віяння. Бувають девелоперські філософії складні та заплутані. Ось Agile не з них.

Він складається з 4 цінностей та 12 принципів. Опис методології RUP, наприклад, 10 сторінок. Водночас, прочитавши їх, ви дізнаєтеся все про життєвий цикл розробки, як вона розбивається на фази, і від яких співвідношень робота-життя будувати графік.

Прийоми Agile конкретні!

Суть підходів, про які писали вище, простою мовою. Слухайте:

  1. Так зване екстремальне програмування складається з парного програмування та чіткого планування. Робота ведеться інтенсивна, з інженерними методиками та посібниками для розробників.
  2. Методологію легко розпізнати за її заплутаністю. Прочитав і не розумієш, як усе між собою пов’язане. В основі Agile прості та зрозумілі цінності. Уважно подивіться на картинку й одразу їх запам’ятайте. Жодних хитрощів.
  3. Фреймворк Scrum також має свою роль у процесі.

Детальніше можете ознайомитись у книзі «Гнучкі методології розробки» Бориса Вольфсона. Вам вона знадобиться.

Про цінності: вступ

Уперше вони були задокументовані 20 років тому в Agile-маніфесті, про існування якого ви зараз, можливо, дізналися вперше. Тоді автори вирішили узагальнити методологію розробки, що була на той момент. Робота монументальна, час подробиць.

Цінностями називають пріоритет у роботі. Інтерфейс може бути цінністю цього тижня, а наступного стане оптимізація SEO. Встановлюється цінність залежно від конкретного процесу предмета робіт. Запам’ятайте формулу: кожна з 4-х Agile-цінностей сформульована у вигляді «X над Y»:

  • люди;
  • продукт;
  • замовник;
  • зміни.

Про цінності: Основний розділ

Люди та їхня взаємодія — X, процеси та інструменти — Y

Істина проста рівно настільки. Активувати людську ефективність легко: не обмежуйте їх нудними процесами та вузьким колом інструментів. Дозвольте їм не бути заручниками обставин, а міняти їх під себе.

Коли починається взаємодія, процес прискорюється й технологія збільшує темпи. У сучасному світі спілкування переходить в онлайн, що дещо суперечить Agile, але не забувайте про відеозв’язок. Він став аналогом персональних зустрічей. Одних чатів та листування недостатньо.

Справність продукту — X, документація в багатобукв — Y

Клієнти мають бути задоволені, а це можливо тільки з працюючим продуктом. Розробники мають фокусуватись тільки на цьому. Перестаньте тоннами складати списки, звіти та діаграми. Це впливає на замовника не так, як вам здається. Він вибирає функціонал!

Не обтяжуйте себе документацією. Щоби постійно підтримувати її у високій відповідності до продукту, потрібно витрачати багато часу.

Співробітництво — Х, погодження умов — Y

Продукт можна отримати, а зі співпраці варто вичавити все найцінніше. Вимоги від агентства до замовника та від замовника до агентства мають бути рівними та справедливими. Проте тиснути контрактами та деталями ніяк не допоможе роботі, а, навпаки, її гальмуватиме. Вибудовуйте ваше спілкування на довірі, воно у світі Agile — ключ до успіху.

Зміни — X, суворий план — Y

Розробник та замовник мають розуміти цінність проєкту однаково, жодної недомовленості. Звучить, начебто зміни тут неможливі. Саме навпаки, процес роботи у своїй динамічності нагадуватиме вам сходження порогами гірської річки. Це непросто, але цінність у результаті набагато вище.

Окремо виділимо готовність до змін із боку замовника. У такій ситуації йому доведеться жертвувати деякими своїми забаганками, щоби досягти більшого наприкінці. Тут питання в іншому, чи зможе агентство бути достатньо дипломатичним, щоби донести до клієнта?

І насамкінець

Освоївши базові цінності Agile, ви зможете застосовувати цю філософію та збірку методів у різних сферах. Є стереотип, що Agile можливий тільки в IT, але Brander як домашня робота вивчали кейси банків, страхових компаній і роздрібних мереж.

Тому запам’ятаємо два основних значення, найбільш точні значення:

  1. Для початку вивчіть систему цінностей, можете називати її також базовою філософією. Feel yourself free. Це сприяє швидкій розробці нових продуктів.
  2. Agile — це лише слово, але воно узагальнює різні підходи до управління розробкою. Не всі запарюються з відгалуженнями, але розділяти систему цінностей розуміння процесу обов’язково.

Не вірте чуткам і пересудам! Так історично склалося, що популярні продукти обговорюють усі, зокрема некомпетентні. Останніх краще не слухати, а консультуватись із фахівцями.

17 жовтня 2022
5 / 5 (2 голоса)