Впровадження Lean

639
7 хв.

Світ дізнався про методику ощадливого виробництва вже давно, а ви тільки недавно? Не біда, зараз експрес-курсом закриємо білі плями у вашому пізнанні. Lean передбачає, що можна оптимізувати кожен процес, у якому ви берете участь. Відчули азарт? Перед вами спосіб мислення та продуктивності, а не просто набір бездушних алгоритмів, тому готуйтеся записувати.

Супергерой ілюструє ощадливе виробництво - головне правило Lean.

Поняття Lean production

Як ви розумієте ощадливе виробництво?

Ми розуміємо як мислення та перетворення, які є самодостатньою частиною Lean. Після цього ми підіймаємо її на рівень філософії, яка поступово перейшла і в планування бізнесу.

Значення слів

Слова мають силу, і Lean теж.

Слова відбивають ідею так званого виробництва «у строк». Чи знаєте ви, що воно впроваджене у внутрішню стратегію Toyota? Це один із перших випадків, коли Lean запровадили в такій успішній компанії.

Хто автор?

Таїті Оно — інженер-розробник, чия бурхлива діяльність випала на роки після Другої світової війни. Саме він розробив принципи ощадливості.

Що це за принципи?

 • жодних відходів;
 • розширення прав та можливостей персоналу;
 • підвищення продуктивності;
 • зниження показника запасів.

Принципи протиставили Генрі Форду з його стратегією забезпечення ресурсами швидше, ніж з’являвся попит. З Lean важливо досягти балансу безвідходного виробництва та функціональної корисності кожного залученого працівника.

Lean в менеджменті

Менеджер, який застосовує Lean, має подивитися на компанію, у якій він працює, трохи зверхньо. Він має зрозуміти, що саме потрібно додати або, навпаки, усунути, щоб усі перешкоди до виробництва стали перевагами.

Почати варто із перегляду алгоритмів роботи. Раджу проводити процес у два етапи:

 1. Аналіз. Тут може знадобитися любов до складання схем. У такий спосіб зрозуміти те, що відбувається, можна швидше та образніше. Прописуйте кожен пункт, який тішить вас і приносить дохід, але ставте противагу негативну якість. Наприклад, часті викочування оновлень, якщо ви IT-компанія.
 2. Вносіть зміни. Для початку знайдіть вразливість. Вони можуть належати до координації роботи або нестачі робочих рук. Важливо позбавлятися бюрократії! У країнах колишнього Радянського Союзу це здобувається непросто, але альтернативи немає, і настав час почати думати, як Lean.

Ці два етапи повторюються постійно. Не можна бути ощадливим надмірно, завжди чогось не вистачатиме. Ваше завдання як менеджера працювати з цим розумінням, не перетискати, а і вносити постійні пропозиції. Можливо, Lean-підхід не дає змогу робити відкриття тисячоліття, але дає шлях до вдосконалення без кінцевої дати. Робить із компанії блискучий сервіс за багато хрустких купюр.

Lean для глави бізнесу

Керівник залишає за собою єдине завдання — постійно вести підприємство до прибутків та нових висот. Один із головних способів досягнення цієї мети — фокусування на створення в клієнта відчуття цінності вашого продукту. Щоби запропонувати цю цінність комусь потрібно спочатку повірити в неї самому. Подивіться на ситуацію чесно, чи ви знаєте свою цінність? Чи сформуєте її одним словом або цілим реченням? Формуємо її разом.

Використовуємо Lean. Еволюціонуємо правильно.

Розглянемо на прикладах. Ставимо собі п’ять запитань і чесно відповідаємо. Для предметності напишіть на папірці:

 1. Що реально потрібне вашому клієнту? Ціна? Широкість функціонала? Це важливо для кожного. Розділіть клієнтів на дві категорії: орієнтовані на прайс та орієнтовані на якість. Якщо виявиться, що других більше, сміливо збільшуйте вартість послуг, але також підтягніть крутість продукту.
 2. Що оптимізуємо, а що покращуємо? Наприклад, оновлення виходять із запізненням від плану на тиждень. Чому? Розберіть докорінно проблеми, звичайного наганяю не вистачить.
Оптимізуємо процеси швидко та правильно з Lean методикою.
 1. Болісно, ​​коли треба прибирати! Це правда, але якщо продажі третій місяць не виконують поставлений перед ними план? Винен менеджер чи хтось із відділу, що забезпечує координацію? Ви — тато своєї справи та маєте вести роботу постійно. Не вийде відсиджуватися на гальорці, а потім отримати фінансовий звіт із суцільними плюсами. Прибирайте тих, хто гальмує виробництво — це і є безвідходність за Lean.
 2. У якому порядку набувати лояльності? Клієнт бачить покупку за одним алгоритмом. Спочатку визначає чи потрібний йому той чи інший товар, знаходить метод оплати та вимагає адресну доставку. Якщо ви почнете просити його пройти нудну реєстрацію і змусите вручну шукати адресу найближчої пошти, його юзабіліті експірієнс постраждає дуже сильно.
 3. Як дотримуватись цінності для споживача? Завдання має виконуватися вчасно — це основа основ. Не можна надсилати замовлення, поки воно не сплачене клієнтом. Не обманюйте очікувань і не давайте порожніх надій. Власне, на цьому все.
Впроваджуємо Lean для співробітників.

Lean для персоналу

Lean на підприємстві варто впроваджувати правильно, без різких рухів. Якщо ви використовуєте такий крихкий інструмент бездумно, можете порубати дров і співробітники просто не зрозуміють, чого від них хочуть. Яку схему ми рекомендуємо:

 1. Заощаджуйте розумно. Замість закупівлі дешевих комплектуючих купіть дорогі. Можливо не в кількості, до якої звикли, але не стійте за ціною. Розкажіть співробітникам, що новий стандарт якості потребує саме такого підходу. Нехай якість стане дороговказом вашого бізнесу.
 2. Коли міняєте місцями апаратуру, подумайте про персонал. Чи буде їм зручно ходити на два столи далі? Може, саме це стане для них неприємною рутиною й позначиться на загальній справі негативно.
 3. Незапланований креатив краще забороняти. Так, деяким може здатися радикальним такий підхід, але японці вважають своїм самурайським боргом високу відповідність стандартам. Це, на їхню думку, можливе лише з багаторазовим повторенням.
 4. Не штрафуйте, доки не зрозумієте причини порушення. Начальник вважає, що страх штрафу в долар щось змінить. Співробітник, у голові боса, буде боятися його все життя й ніколи більше не зробить дурниць. Не засмучуйтеся, але іноді в бесіді з тим, хто проштрафився, ви дізнаєтеся більше й наблизите Lean у ваші стрункі ряди.
Час переходити від теорії до практики.

Впровадження Lean: від слів до дії

Конкурентоспроможність вимірюється цілою низкою критеріїв. Якщо ви доставляєте швидко, то рано чи пізно переможете того, хто може похвалитися лише смаком. Автомобіль, куплений в офіційного дилера, вимагає великих інвестицій, але не потребує витрат на сервісних центрах. Усе збалансоване, тому використання Lean відбувається після того, як ви забезпечите перевагу над конкурентами та покажете персоналу, що цей шлях одновірний.

Поясніть їм значення швидкості, кастомізації та якості у вашій справі. Після цього стане зрозуміло, чому безперервне поліпшення — це справжній шлях бізнес-самураю.

29 вересня 2022
5 / 5 (2 голоса)