Що таке монетизація додатків та як її оптимізувати

184
9 хв.

Коли мобільні застосунки тільки почали з'являтися, то багато хто не розуміли, як саме заробляють розробники та компанії. Зараз у 2023 році всі вже знайомі з терміном «монетизація», але поки що не всі розуміють, як саме вона працює і що для неї потрібно.

Моделі монетизації

Монетизація – алгоритм, який допомагає розробникам отримувати гроші за те, що користувачі використовують їхній цифровий продукт. Щоб користувачі заплатили за застосунок, він має бути на високому рівні, корисний і функціональний, вирішувати їх біль або пропонувати щось унікальне. Сьогодні є 6 основних типів монетизації застосунку.

Безплатний застосунок та реклама в ньому

Це найпростіший і найпопулярніший варіант. Попередньо відбувається аналіз ринку, цільової аудиторії та дані надаються рекламодавцям. Потім рекламодавець купує рекламні інтеграції у тому чи іншому обсязі.

У такій стратегії найголовнішим моментом є збір та аналіз даних. Це важливо для отримання максимальної кількості лідів для замовника реклами. Такий формат є скрізь: від YouTube до мобільних ігор. При цьому, застосунок має бути безплатним. Важливо враховувати кількість реклами. Якщо користувач бачитиме її після кожного проходження рівня або після кожного відкритого відео, то йому просто набридне. Як наслідок – знос застосунку. Важливо розрахувати оптимальний час показу реклами, саму рекламу та продукт, який рекламуватиметься.

Застосунок Freemium

Простими словами – преміум підписка. Так, як на Ютубі, у Discord, мобільних іграх та різних сервісах. Ви даєте користувачеві вибір: або дивитися рекламу та не платити, або платити та не дивитися рекламу.

Щоб інтегрувати цей формат, вам потрібна велика та лояльна аудиторія. Ці два чинники дуже важливі, адже не всі готові платити, і комусь це може не сподобатися.

До цієї категорії можна віднести також застосунки з розширеним функціоналом: від ігор до софту. Наприклад, є VPN сервіс із 200 доступними серверами, але у безплатній версії є реклама і доступні лише 10 основних серверів. Користувач купує передплату та отримує доступ до всіх серверів без рекламних вставок.

Платні застосунки

Просто платний застосунок. Ваш продукт має бути дуже гарним, щоб клієнт захотів його купити. І тут все впирається в «цінність» застосунка. Чи можете ви дати щось, що користувач готовий купити? Перш ніж зважитися на таку модель монетизації, потрібно провести дуже точний та детальний аналіз ринку. Це допоможе виявити рівень лояльності, конкурентоспроможність вашого продукту та готовність платити за нього.

Безплатний пробний період або Free Trial

Суть моделі в тому, що новий користувач отримує повний доступ до всіх функцій застосунка на певний період часу: від тижня до 30 днів, а потім він купує підписку. У вас буде тільки 1 шанс показати, що застосунок коштує своїх грошей.

Пробний період.

Внутрішньоігрові покупки

Ні, це стосується не лише ігор, просто категорію так назвемо. Модель набула популярності через сферу мобільного геймінгу. Якщо ви грали в умовно-безкоштовні проекти, то бачили системи «бойової перепустки» або «сезонної перепустки», купівлю внутрішньоігрової валюти для відкриття нових персонажів чи скінів. Проста та зрозуміла система працює, як годинник. Головне – створити якісний продукт та регулярно його підтримувати, оновлювати та підігрівати інтерес аудиторії.

Підписка

Зараз формат підписок на сервіси або застосунки залишається одним з найпопулярніших і функціональних. Велика кількість сервісів пропонує саме такий формат через низьку вартість та доступність. При цьому підписку можна комбінувати також з іншими форматами, як «Free Trial». Наприклад, YouTube зробили саме так.

Тут задіяна ще психологія. Компанія впевнена у своєму продукті та дає клієнтам шанс спробувати його без обмежень. За місяць клієнт звикає до «хорошого життя» без реклами та хоче купити передплату. Але це працює лише тому, що компанія робить дуже вигідну пропозицію. Схожа ситуація і з Netflix, який за лоу-прайс пропонує величезний вибір фільмів/серіалів, а також ексклюзивний контент.

Оптимізація монетизації за мінімального впливу на користувача

Користувач не такий простий, як здається. Він відчуває кожну маніпуляцію та спробу змусити його робити щось проти своєї волі. Як наслідок — закриття застосунок або його знесення.

Ваше завдання – зробити так, щоб користувач сам захотів придбати передплату/продукт/заплатити за сервіс тощо.

Ми вже писали про YouTube та його передплату. Один із найкращих прикладів, де клієнт після місяця використання софту сам хоче купити передплату, щоб продовжувати почуватися максимально комфортно, без реклам та пауз.

Це приклад комплексного підходу від великої компанії. Але як можна оптимізувати монету менш відомим гравцям?

Найчастішим варіантом монетизації застосунків є підписка чи внутрішня реклама. І ось кілька порад щодо її оптимізації.

PS: перед тим, як починати щось змінювати, потрібно розуміти, що змінювати, та й чи потрібно це. Тому спочатку – аналіз, потім уже решта.

Інтеграція програматик-баїнгу

Суть системи в тому, що бізнес уникає покупки рекламного місця до покупки ЦА. Купівля відбувається у режимі реального часу, відштовхуючись від соціально-демографічних даних про користувачів. Це покращує націлення та показники ефективності самої реклами.

Нативні відеоформати

Відеореклама дуже добре себе показала. Головне – UX-friendly. Вона не повинна бути нав'язливою та гидкою, щоб якнайшвидше хотілося її закрити. Користувачеві має бути приємно та цікаво подивитися її та навіть перейти на сайт.

Не бійтеся відійти від класичної банерної теми у бік чогось актуальнішого. Можливо, воно приноситиме вам ще більше грошей.

GEO 

Завжди слідкуйте за актуальними гео. Для кожного типу бізнесу вони відрізнятимуться. Але є низка регіонів, які завжди були та будуть у провідних позиціях: США, Індія, Китай та Бразилія. Зі зростаючих та перспективних ринків можна виділити В'єтнам та низку країн Латинської Америки.

Нові можливості

Слідкуйте за оновленнями, технологіями та ринком. Пробуйте та експериментуйте. Не лінуйтеся проводити регулярні дослідження ринку та ваших метрик. Банально, портрет вашого ідеального користувача відрізнятиметься від того, на який ви розраховували на етапі створення затосунка, а отже, потрібно підлаштовуватися під нову аудиторію.

Основні метрики монетизації: визначаємо ефективність

Як зрозуміти, наскільки хороша обрана модель монетизації вашого застосунка? За доходами? Не зовсім правильно. По скачуванням? Близько, але не точно. Є кілька важливих метрик, які покажуть ефективність вашої стратегії.

Середній дохід користувача

ARPDAU — Average Revenue Per Daily Active User. Дана метрика дозволяє не просто відстежити виторг, а й оцінити кожне окреме маркетингове рішення. Формула для розрахунку наступна:

ARPDAU = Загальний дохід / DAU (щоденна кількість активних користувачів)

Розподіл по різних країнах

Трафік з кожного регіону має свою вартість. Для зручності трафік з різних країн (за вартістю) ділять на категорії Tier 1, Tier 2 и Tier 3.

Не можна з'єднати всі разом та підрахувати середній дохід користувача. Для кожної країни вона прораховується окремо.

Наприклад, на Америку припадає від 30 до 50% виторгу. США – Tier 1. Якщо знизиться трафік у США, а зросте у Tier 2, то виторг впаде. Адже клієнт із США коштує більше, ніж з Англії.

Ефективність реклами

Алгоритм роботи схожий, але ви відштовхуватиметеся від окремого типу реклами: банери, таргетована реклама і так далі. І кожен із методів ви оцінюєте окремо, а потім порівнюєте один з одним.

Враховуйте версію застосунка

Якщо потрібно ще більше подробиць, можна проаналізувати версію застосунка, яку використовують ваші клієнти.

Сезонність

Не секрет, що грудень – один із найприбутковіших місяців, тоді як січень – десь наприкінці списку. І порівняти їхні показники між собою буде неправильно. Краще їх не враховувати у процесі підрахунків із передсвяткових та післясвяткових впливів на ринок. Уникайте також місяців, де графіки показують стрибкоподібну тенденцію.

Майте на увазі, що в процесі переходу на новий сервіс рекламної медіації потрібно почекати від 1 до 2 місяців. Це необхідно для отримання показників та даних із новими постачальниками реклами.

Рівень відмов

Показник відмов – метрика, яка наочно показує кількість користувачів, які залишили сайт чи застосунок у певний момент. У разі – під час показу реклами чи відмови від купівлі послуг. Це прямо впливає на монетизацію застосунка.

Ступінь відмов або їх рівень допомагає визначити Google Analytics. Сервіс показує відсутність взаємодії користувача з контентом та застосунками на сторінці. Наприклад, була показана реклама, а клієнт її закрив або закрив застосунок, навіть не перейшов на сайт компанії.

Вона також розповість про ефективність чи неефективність реклами або пропозиції клієнтам.

Висновки

Монетизація — один із можливих варіантів отримання прибутку для розробників. Сьогодні існує безліч варіантів заробітку на ній. При підключенні монетизації, головне — вибрати оптимальний варіант. Він повинен бути не тільки вигідним для вашої компанії, але й зручним для користувачів. Перш ніж вибирати один із вищезазначених варіантів, ви можете провести дослідження ринку, вашої ЦА, конкурентів, а лише потім вибрати відповідний тип.

04 грудня 2023
5 / 5 (2 голоса)