Репутація поштового домену! Для чого? Навіщо? Як підвищити?

1103
6 хв.

Думаю, всі, хто користується електронною поштою, стикалися з тим, що лист може потрапити до папки “Спам”. Причин для цього безліч: індивідуальні спам-налаштування поштовика, випадкове/навмисне сортування листів користувачем тощо. Але для тих, хто займався і продовжує займатися масовими email-розсилками, проблема потрапляння листів до Спаму стає актуальною та хвилюючою. Докладно про всі причини таких ситуацій я розповім у наступній статті, а сьогодні розберу одну з них — низьку репутацію домену.

Ще на зорі професійного шляху, коли про email-маркетинг як про окремий вид маркетингу я не знала, але посилено намагалася створювати й запускати розсилки, що продають, бо основною метою було отримати продажі, — OR розсилок був не більше 8-10%, що дуже мало. Згодом стало зрозуміло, що низький відсоток відкритості був через те, що більшість листів потрапляла до папки "Спам" у одержувачів. Що ж спричинило це? Сприяла низька репутація поштового домену відправника. Але про це я дізналася набагато пізніше, коли ніша email-маркетингу почала відкриватися переді мною як щось більше, ніж просто верстка та розсилка листів.

Для початку розберемося, навіщо потрібен домен

Для здійснення масових email-розсилок потрібно подбати про їхню репутацію. Інакше листи будуть відкинуті поштовими серверами та потраплять до папки “Спам”.

Здійснювати розсилки від імені загальнодоступного безкоштовного сервісу (gmail.com, mail.ru тощо) не вийде, тому що з великою ймовірністю поштові провайдери подібні листи надсилатимуть до папки "Спам". Як же вчинити? Вихід — купівля власного домену або використання наявного. Не варто боятися. Купили домен, залишили запис про нього на DNS-сервері, організували прийом (він так само важливий, як і відправка), створили доменну пошту — все просто.

Як відстежувати репутацію домену?

Перед запуском першої розсилки рекомендую зареєструвати домен у пост-майстрах поштових сервісів. Для цього необхідно мати відповідний обліковий запис (наприклад, Google). Якщо його немає — доведеться створити. Заходимо в постмайстер необхідного поштового сервісу, вводимо домен, відзначаємо право власності на нього шляхом внесення зазначених записів у конфігурацію DNS, підтверджуємо. Після цього можемо відслідковувати статистику, зокрема Репутацію. Якщо домен чистий, з нього не робилися розсилки — репутація, швидше за все, буде порожньою (картинка №2). Картина вимальовуватиметься після запуску першої розсилки за кілька днів.

Фактори, що впливають на репутацію домену

На репутацію домену впливає багато моментів. Основні з них: кількість скарг на спам, частка відправок на відсутні в реальності адреси та спам-пастки, автентифікація листів, регулярність і масштаби розсилок. Також впливає контент листа та посилання в тексті, відсоток відкриттів та кліків, відповіді та пересилання повідомлення.

Є 4 рівні репутації домену: хороша, середня, не дуже хороша, погана. Що на практиці це означає:

 • Хороша — листи не потрапляють до спаму.
 • Середня — листи можуть потрапляти до спаму.
 • Не дуже хороша — листи точно будуть потрапляти в спам.
 • Погана — поштовий сервіс може заблокувати видачу листів у скриньку одержувача.

Під час запуску перших розсилок рекомендую поступово й рівномірно збільшувати кількість листів, що відправляються. Також слідкуйте за швидкістю надсилання. Спочатку можна запускати 10 шт. за хвилину і з кожним розсиланням збільшувати цей показник.

Важливий фактор, що впливає на репутацію домену, — коректна й "жива" база підписників. За потреби можна проводити перевірку за допомогою спеціальних сервісів (email-валідаторів) — рекомендую Mailvalidator.ru.

Що робити, якщо репутація домену впала?

У разі поганої репутації одержувач не дізнається про надісланий йому лист. У кращому випадку він опиниться в папці "Спам", а в гіршому — і туди не потрапить.

Пропоную розглянути практичні приклади (кейси) із власного досвіду.

Кейс 1. Був запит на проведення розсилок компанії, що займається продажем товарів на Амазон. Була база своїх покупців. Але з’явилося кілька критичних моментів: посилання з розсилки вели на сайт Амазон або на їхній власний упереміш; база була своїх покупців — поштові сервери це бачать при запуску розсилки та списують т.зв. бали за розсилку — репутація падає.

Вирішили купити новий домен (IP присвоюється сервісом розсилок), але все виявилося не просто. Провайдери зберігають історію розсилок, і нас швидко вирахували — потрапили до блек-листу, тому що листи розсилалися ті ж самі. Вирішили зупинити розсилку.

Кейс 2. Був запит на проведення розсилок компанії, яка має свою базу, а посилання в листі вели на сайт компанії. Але дані застаріли, і OR був маленьким — до 10%. Репутація почала падати. Вирішили провалідувати базу, щоб виключити неіснуючі адреси (застарілі), спам-пастки. Зменшили швидкість розсилки до мінімальної (10 шт./хв.) і скоротили об’єм листів, що відправляються. У результаті за 2 місяці репутація підвищилася.

Вывод

Що не потрібно робити:

 • Розсилку за застарілими базами/покупцями.
 • Починати реактиваційну кампанію з усіх клієнтів відразу.
 • Тривалі часові проміжки між відправками.
 • Різку зміну контенту листа.
 • Ховати кнопку «Скасувати».
 • Замінювати текст суцільним зображенням.
 • Користуватися безкоштовними скриньками.

Рекомендую:

 • у разі невпевненості актуальності бази користуватися послугами валідації адреси;
 • мати власний домен та запускати розсилки від нього;
 • перед відправкою листа тестувати (надсилати на різні поштовики, пристрої, сервіси);
 • додати кнопку «Повідомити про спам», натискання на яку дозволить відписатися;
 • весь час покращувати зміст листів. Завжди дбайте про своїх підписників, продумуйте, що вони хотіли б отримувати і чим би ви могли привернути їхню увагу.

Репутація не падає просто так, на те є причини. Тому завжди дотримуйтесь правил, які утримують репутацію. Зберегти її набагато простіше, ніж відновити.

08 грудня 2021
5 / 5 (5 голосів)