Розвиток стартапу

Розвиток стартапу починається з ідеї і проходить кілька стадій, перш ніж проєкт почне приносити стабільний прибуток, але насправді не закінчується ніколи. Всі стартапи різні, але розвиваються за одним економічним циклом для досягнення мети. Його етапи можна порівняти з вирощуванням рослини і багато з них навіть називаються схожими термінами.

Кейси
Етапи розвитку стартапу

Увійти на ринок з новою ідеєю дуже складно — 90% стартапів не можуть дійти навіть до стадії запуску, 70% з решти закриваються через рік після старту, а з них ще 40% на наступний рік. Секрет успіху стартапу — знайти унікальну торгову пропозицію, свою аудиторію, підключити інвесторів і швидко увійти на ринок.

Етапи розвитку стартапу — короткі і чітко структуровані. Їх зручно моделювати трекшн картою, щоб фокусуватися на цілях, знаходити вузькі місця і долати бар'єри. Кожен новий проєкт проходить всі стадії розвитку за різний час. Деякі з етапів можна проводити одночасно, на інших можуть початися проблеми, але якщо ваша ідея варта, то вона захопить ентузіастів, залучить інвесторів і знайде своїх клієнтів. 6 етапів розвитку стартапу:

Seed

На цьому етапі у вас є тільки ідея. Насіннячко (seed), з якого може вирости щось красиве, потрібне і прибуткове. Ваше завдання знайти однодумців, тих, кому сподобається ідея. Pre-seed — це підготовка до "народження" працюючої гіпотези. Так, у вас ще немає продукту, але ви вже знаєте, яким він повинен бути і що робити. Це те, з чого починається стартап. Важливо розповісти про свою ідею як можна більшій кількості людей: одні з них можуть запропонувати несподіваний підхід до її реалізації, інші захочуть приєднатися до команди, а треті, можливо не відразу, стануть бізнес-ангелами і інвестують в вас гроші.

Бізнес-план: аналіз ринку і концепція

Всі стадії розвитку стартапу однаково важливі, як і учасники команди. Без бізнес-аналітика і підготовки плану не вийде створити потрібний клієнтам і цікавий інвесторам продукт. Наочна концепція і перспективи проєкту, з цифрами і графіками — ключ до впевненості та успіху. Створення стартапу на цьому етапі складається з таких завдань:

  1. Поставити цілі. Концепція — те, без чого неможливий життєвий цикл стартапу. Це більш розгорнуте уявлення про ідею. У стартапу повинна бути мета — навіщо і для кого ви його створюєте. 
  2. Дослідити ринок. Рентабельність стартапу залежить від кількості потенційних споживачів. На цьому етапі важливо зрозуміти, скільки у вас конкурентів, а також, у чому їх переваги і недоліки, щоб створити унікальна торгова пропозиція (УТП) — те, що буде стимулом для клієнтів вибрати саме ваш продукт. Якщо ви пропонуєте щось абсолютно нове, для аналітики підходять суміжні сегменти ринку. 
  3. Визначити цільову аудиторію. Докладний портрет користувача покаже його потреби і допоможе знайти оптимальні способи перетворення потенційного клієнта в постійного. Чим конкретніше основна ЦА, тим точніше ви спрогнозуєте її поведінку і очікуваний результат з допустимими відхиленнями, але не менш важливо враховувати наявність вторинної. Потенційно ваш проєкт може зацікавити набагато більше людей і їх поведінкові фактори також важливі. Крім того, не всі з тих, кому буде цікавий стартап, будуть готові за нього платити і цей момент аналізується окремо. 
  4. Спрогнозувати витрати і доходи. Є три стадії фінансування стартапу, на кожному з яких залучаються венчурні інвестори, але щоб дістатися до них, потрібен стартовий капітал. Основне джерело його отримання, крім власних активів — FFF (family, friends, fools). Це можуть бути гроші друзів і родичів, але можуть знайтися ті, хто вкладеться в проєкт, якщо побачить стратегічний SWOT-аналіз. У ньому описуються плановані доходи і витрати на найближчі три роки, і що потрібно зробити, щоб їх отримати.

Після завершення аналітики приходить час діяти і виконувати наступні етапи розвитку стартапу.

Запуск MVP

MVP(minimum viable product) — мінімально життєздатний продукт (додаток або сайт), який можна швидко випустити на ринок, а отже, отримати майданчик для маркетингових досліджень і мінімізувати ризики. Як тільки ви склали стратегію, стартапу потрібен не тільки аналітик, але і команда розробників. Фахівцям своєю чергою потрібно технічне завдання на розробку прототипу, а потім і всієї програми. ТЗ повинно складатися зі схем з описом функцій і ілюстрацій майбутнього інтерфейсу. Зовнішній вигляд програми дизайнери можуть створити пізніше, зараз завдання зводиться до того, як описати стартап для програмістів. Такий прототип разом з прогнозом окупності — два елементи, які потрібні для того, щоб почати залучати інвестиції. 

На цьому етапі концепція стартапу вже набуває конкретний вид програми з мінімумом функцій і спланованою можливістю їх подальшого додавання. Методологія розробки SCRUM добре підходить для стартапів, дозволяючи розбивати проєкт на цілі і підзадачі, а також виділяти терміни.

Тестування

Вашим MVP додатком може користуватися невелика кількість людей, але з них вже можна скласти фокус групу для тестування гіпотез. Ви зрозумієте, кому цікавий проєкт, і які в ньому є проблеми. Класична стратегія тестування складається з запуску декількох версій:

  1. Альфа-версія. Першими, хто спробує, як працює стартап-додаток можуть бути ваші друзі і знайомі. Навіть не володіючи знаннями про розробку і проєктування інтерфейсів, вони зможуть пояснити, що їм не зручно або не подобається в додатку. Альфа-версія може бути з технічними багами і виправлятися у міру надходження нових даних від тестувальників, але її вже можна показувати інвесторам.
  2. Бета-версія. Спочатку доступ до закритої версії стартапу дають невеликій кількості користувачів, щоб отримати відгуки і змінити, наприклад, дизайн, якщо їм не сподобався колір. Публічну версію відкривають для тестування більш масштабних гіпотез, наприклад, перевірити, чи так часто використовують різні функції, і якщо ні, знайти спосіб їх стимулювати.

Якщо користувачі бета-версії задоволені, додаток-стартап можна публікувати в AppStore і Google Play. Важливо: хоча стартапи — це зазвичай додатки, новий сайт з незвичайними функціями, розвивається за такою ж схемою.

Продукт-маркетинг

MVP не повинен і не може довго залишатися таким. Як тільки користувачі почнуть використовувати ваш продукт, а краще ще на етапі бета-версії, можна подумати про розробку маркетингової стратегії. Завдання маркетолога розрахувати Net Promoter Score (індекс споживчої лояльності) і зайнятися просуванням стартапу: зібрати клієнтську базу, придумати "голос бренду" (language-market fit — як говорити про пропозицію з потенційними споживачами), ще раз перевірити юзабіліті — зробити все можливе, щоб релізу програми та його оновлень чекали або хоча б знали про них. 

Важливо: після запуску проєкту ви можете опинитись в "долині смерті" (valley of death). Так називають момент до отримання першого стабільного прибутку. Це трапляється навіть з найвдалішими стартапами, і важливо не опускати руки, а підтримувати проєкт всіма доступними способами — шукати бізнес-ангелів, венчурні фонди, вкладати свої гроші, зароблені в інших місцях і т.д.

Launch and Scale

Останні етапи розвитку стартапу, після яких його вже можна буде назвати зрілим. Ваше завдання підтримувати проєкт з технічного боку, тестувати і покращувати, а також просувати його. Одночасно з цим обов'язково найняти бухгалтера, юриста, а ще більше айті фахівців, маркетологів та інших людей, які допоможуть стартапу рости і розвиватися.

Розвиток стартапів з "Brander": з нами ви отримуєте більше

"Brander" — агентство діджитал-рішень для бізнесу. Ми вже понад 10 років займаємося розробкою e-commerce проєктів і запустили понад 700 сайтів і додатків, серед яких успішні стартапи. 

Ми зібрали команду досвідчених розробників і дизайнерів, а головне — кваліфікованих аналітиків. Ми розберемо вашу ідею на молекули і проведемо комплексну оцінку, щоб розробити оптимальну стратегію розвитку стартапу. Ми складемо детальний портрет ваших майбутніх клієнтів і допоможемо знайти до них потрібний підхід. Наші розробники реалізують навіть найскладніший функціонал, а UX/UI дизайнери зроблять інтерфейс красивим, простим і зрозумілим. Ми допоможемо вам з розвитком стартапу з самого початку і до запуску, а також підтримаємо на етапі продукт-маркетингу і просування.

Ми чекаємо на ваш проект
Часті питання
Складність проекту і наповнення — два стовпи формування вартості розвитку стартапу. Залиште заявку і ми надамо попередню оцінку проекту.
У нас великий досвід роботи в розвитку стартапів, тому з готовністю займемося навіть найскладнішими проектами. Нам подобаються унікальні та цікаві проекти з перспективою на ринку. Ми із задоволенням реалізуємо ваші ідеї, адже успіх клієнта — кращий показник ефективності.
Етапи розвитку стартапу — проміжні цілі, які досягаються нашою командою. Після кожного етапу, ми надаємо звіт про виконану роботу і погоджуємо план далі. Команда проекту завжди на зв'язку, тому можете поставити питання в будь-який момент.
Ми чекаємо на ваш проект
What are you interested in?
Лише один файл.
Обмеження: 5 МБ.
Дозволені типи: pdf, doc, docx, odt, ods.