Ваш мотиватор до розвитку стартапу

Розвиток стартапу починається з ідеї і проходить кілька стадій, перш ніж проєкт почне приносити стабільний прибуток, але насправді не закінчується ніколи. Всі стартапи різні, але розвиваються за одним економічним циклом для досягнення мети. Його етапи можна порівняти з вирощуванням рослини і багато з них навіть називаються схожими термінами.

Увійти на ринок з новою ідеєю дуже складно — 90% стартапів не можуть дійти навіть до стадії запуску, 70% з решти закриваються через рік після старту, а з них ще 40% на наступний рік. Секрет успіху стартапу — знайти унікальну торгову пропозицію, свою аудиторію, підключити інвесторів і швидко увійти на ринок. 

Етапи розвитку стартапу

Етапи розвитку стартапу — короткі і чітко структуровані. Їх зручно моделювати трекшн картою, щоб фокусуватися на цілях, знаходити вузькі місця і долати бар'єри. Кожен новий проєкт проходить всі стадії розвитку за різний час. Деякі з етапів можна проводити одночасно, на інших можуть початися проблеми, але якщо ваша ідея варта, то вона захопить ентузіастів, залучить інвесторів і знайде своїх клієнтів. 6 етапів розвитку стартапу:

Seed

На цьому етапі у вас є тільки ідея. Насіннячко (seed), з якого може вирости щось красиве, потрібне і прибуткове. Ваше завдання знайти однодумців, тих, кому сподобається ідея. Pre-seed — це підготовка до "народження" працюючої гіпотези. Так, у вас ще немає продукту, але ви вже знаєте, яким він повинен бути і що робити. Це те, з чого починається стартап. Важливо розповісти про свою ідею як можна більшій кількості людей: одні з них можуть запропонувати несподіваний підхід до її реалізації, інші захочуть приєднатися до команди, а треті, можливо не відразу, стануть бізнес-ангелами і інвестують в вас гроші. 

Бізнес-план: аналіз ринку і концепція

Всі стадії розвитку стартапу однаково важливі, як і учасники команди. Без бізнес-аналітика і підготовки плану не вийде створити потрібний клієнтам і цікавий інвесторам продукт. Наочна концепція і перспективи проєкту, з цифрами і графіками — ключ до впевненості та успіху. Створення стартапу на цьому етапі складається з таких завдань:

  1. Поставити цілі. Концепція — те, без чого неможливий життєвий цикл стартапу. Це більш розгорнуте уявлення про ідею. У стартапу повинна бути мета — навіщо і для кого ви його створюєте. 
  2. Дослідити ринок. Рентабельність стартапу залежить від кількості потенційних споживачів. На цьому етапі важливо зрозуміти, скільки у вас конкурентів, а також, у чому їх переваги і недоліки, щоб створити унікальна торгова пропозиція (УТП) — те, що буде стимулом для клієнтів вибрати саме ваш продукт. Якщо ви пропонуєте щось абсолютно нове, для аналітики підходять суміжні сегменти ринку. 
  3. Визначити цільову аудиторію. Докладний портрет користувача покаже його потреби і допоможе знайти оптимальні способи перетворення потенційного клієнта в постійного. Чим конкретніше основна ЦА, тим точніше ви спрогнозуєте її поведінку і очікуваний результат з допустимими відхиленнями, але не менш важливо враховувати наявність вторинної. Потенційно ваш проєкт може зацікавити набагато більше людей і їх поведінкові фактори також важливі. Крім того, не всі з тих, кому буде цікавий стартап, будуть готові за нього платити і цей момент аналізується окремо. 
  4. Спрогнозувати витрати і доходи. Є три стадії фінансування стартапу, на кожному з яких залучаються венчурні інвестори, але щоб дістатися до них, потрібен стартовий капітал. Основне джерело його отримання, крім власних активів — FFF (family, friends, fools). Це можуть бути гроші друзів і родичів, але можуть знайтися ті, хто вкладеться в проєкт, якщо побачить стратегічний SWOT-аналіз. У ньому описуються плановані доходи і витрати на найближчі три роки, і що потрібно зробити, щоб їх отримати.

Після завершення аналітики приходить час діяти і виконувати наступні етапи розвитку стартапу.

Запуск MVP

MVP(minimum viable product) — мінімально життєздатний продукт (додаток або сайт), який можна швидко випустити на ринок, а отже, отримати майданчик для маркетингових досліджень і мінімізувати ризики. Як тільки ви склали стратегію, стартапу потрібен не тільки аналітик, але і команда розробників. Фахівцям своєю чергою потрібно технічне завдання на розробку прототипу, а потім і всієї програми. ТЗ повинно складатися зі схем з описом функцій і ілюстрацій майбутнього інтерфейсу. Зовнішній вигляд програми дизайнери можуть створити пізніше, зараз завдання зводиться до того, як описати стартап для програмістів. Такий прототип разом з прогнозом окупності — два елементи, які потрібні для того, щоб почати залучати інвестиції. 

На цьому етапі концепція стартапу вже набуває конкретний вид програми з мінімумом функцій і спланованою можливістю їх подальшого додавання. Методологія розробки SCRUM добре підходить для стартапів, дозволяючи розбивати проєкт на цілі і підзадачі, а також виділяти терміни. 

Тестування

Вашим MVP додатком може користуватися невелика кількість людей, але з них вже можна скласти фокус групу для тестування гіпотез. Ви зрозумієте, кому цікавий проєкт, і які в ньому є проблеми. Класична стратегія тестування складається з запуску декількох версій:

  1. Альфа-версія. Першими, хто спробує, як працює стартап-додаток можуть бути ваші друзі і знайомі. Навіть не володіючи знаннями про розробку і проєктування інтерфейсів, вони зможуть пояснити, що їм не зручно або не подобається в додатку. Альфа-версія може бути з технічними багами і виправлятися у міру надходження нових даних від тестувальників, але її вже можна показувати інвесторам.
  2. Бета-версія. Спочатку доступ до закритої версії стартапу дають невеликій кількості користувачів, щоб отримати відгуки і змінити, наприклад, дизайн, якщо їм не сподобався колір. Публічну версію відкривають для тестування більш масштабних гіпотез, наприклад, перевірити, чи так часто використовують різні функції, і якщо ні, знайти спосіб їх стимулювати.

Якщо користувачі бета-версії задоволені, додаток-стартап можна публікувати в AppStore і Google Play. Важливо: хоча стартапи — це зазвичай додатки, новий сайт з незвичайними функціями, розвивається за такою ж схемою.

Продукт-маркетинг

MVP не повинен і не може довго залишатися таким. Як тільки користувачі почнуть використовувати ваш продукт, а краще ще на етапі бета-версії, можна подумати про розробку маркетингової стратегії. Завдання маркетолога розрахувати Net Promoter Score (індекс споживчої лояльності) і зайнятися просуванням стартапу: зібрати клієнтську базу, придумати "голос бренду" (language-market fit — як говорити про пропозицію з потенційними споживачами), ще раз перевірити юзабіліті — зробити все можливе, щоб релізу програми та його оновлень чекали або хоча б знали про них. 

Важливо: після запуску проєкту ви можете опинитись в "долині смерті" (valley of death). Так називають момент до отримання першого стабільного прибутку. Це трапляється навіть з найвдалішими стартапами, і важливо не опускати руки, а підтримувати проєкт всіма доступними способами — шукати бізнес-ангелів, венчурні фонди, вкладати свої гроші, зароблені в інших місцях і т.д.

Launch and Scale

Останні етапи розвитку стартапу, після яких його вже можна буде назвати зрілим. Ваше завдання підтримувати проєкт з технічного боку, тестувати і покращувати, а також просувати його. Одночасно з цим обов'язково найняти бухгалтера, юриста, а ще більше айті фахівців, маркетологів та інших людей, які допоможуть стартапу рости і розвиватися. 

Розвиток стартапів з "Brander": з нами ви отримуєте більше

"Brander" — агентство діджитал-рішень для бізнесу. Ми вже понад 10 років займаємося розробкою e-commerce проєктів і запустили понад 700 сайтів і додатків, серед яких успішні стартапи. 

Ми зібрали команду досвідчених розробників і дизайнерів, а головне — кваліфікованих аналітиків. Ми розберемо вашу ідею на молекули і проведемо комплексну оцінку, щоб розробити оптимальну стратегію розвитку стартапу. Ми складемо детальний портрет ваших майбутніх клієнтів і допоможемо знайти до них потрібний підхід. Наші розробники реалізують навіть найскладніший функціонал, а UX/UI дизайнери зроблять інтерфейс красивим, простим і зрозумілим. Ми допоможемо вам з розвитком стартапу з самого початку і до запуску, а також підтримаємо на етапі продукт-маркетингу і просування.

Розвиток стартапу

Будь-якому стартаперу хотілося б почути новину, що він отримав інвестицію або їм зацікавилася велика компанія. Але чи всім випадає така нагода? Відповідь на це питання помітно знижує оптимізм. Майже 90% стартапів не доживають навіть до запуску, а 40% розвалюються наступного року. Чому така сумна статистика? Про це треба говорити окремо, чим ми зараз і займемося.

Яким стартапам потрібен розвиток
Важко знайти молодий бізнес, який відмовляється від сторонньої допомоги у розвитку. Ми розповімо, які етапи мають бути у початковому пріоритеті, а які краще відкласти на потім. Ви зрозумієте суть фінансових та економічних інструментів, які можуть стати вам у пригоді на зазначених етапах. Ми хочемо, щоб ви навчалися, тому обіцяємо невпинно вас консультувати. Brander допомагає стартапам, які:
Не мають досвіду і потребують його
Розвивають проект власними силами
Шукають інвесторів
Нещодавно відкрили торгові майданчики
Торгують із бізнесом/клієнтами
Кейси
Від стартапу до корпорації
На початку завжди аналітика
Якщо вам не терпиться увірватися в бій, то ми спробуємо охолодити ваш запал і взяти час на підготовку. У вас не буде другого шансу на успішний запуск, тому ми радимо провести якісну бізнес-аналітику. Ми окреслимо реальні перспективи, а не рожеві мрії, які відвідували вас зовсім недавно. У цьому допоможуть цифри, графіки та конкретика.
Мінімізація ризиків
Для цього було винайдено рішення з випуском мінімально життєздатного продукту, який також називають MVP (minimum viable product). Це може бути нескладний сайт або програма, за допомогою якої ми досягнемо ваших основних цілей. Завдяки цьому стане зрозуміло, у що краще вкладати.
Складання фокус-групи
Рекомендується вибрати невелику групу користувачів, які стануть нашими "хом'ячками". На них ми будемо тестувати всі ідеї, які приходять у наші креативні голови. У результаті, завдяки маленькій аудиторії ми почнемо розуміти, чого захоче велика.
Не затримуватись на малому
Як тільки ми зрозуміємо, що малого продукту вашим клієнтам замало, почнеться розробка великого. На цьому етапі важливо попрощатися зі своїми стартаперськими амбіціями та нарешті вирушити в нову реальність, де ви успішні та готові до додаткових символів на своєму рахунку.
Пес.
Brander окрилює стартапи
01
Ми робимо це вже 10 років

Розробка діджитал-рішень, розкриття істинного потенціалу та складання плану дій на роки вперед – наші ключові завдання. Ми хочемо помістити вас у наше портфоліо і вже знайшли для цього вільне містечко!

02
Від малого до великого

Нам подобається розбирати бізнес-ідеї на молекули та дізнаватися, чого саме підприємець хоче досягти. Нерідко виходить так, що цілі, які підприємець ставив перед собою з першого дня, не сходяться із суворою картиною реальності. Ми хочемо уберегти молодих бізнесменів від необдуманих кроків.

03
Розпізнати того, хто платить

Наш ідефікс — зрозуміти, для кого ми будемо працювати. На етапах створення продукту та його продажу немає нічого важливішого. Для цього складається детальний портрет аудиторії, до створення якого залучаються всі: від дизайнерів інтерфейсу до маркетологів. Кожен вносить свою віху заради досягнення кінцевої мети.

04
Разом до кінця

Стартапи розквітали на наших очах, і неодноразово їхні автори не хотіли розлучатися зі своїми витворами після запуску. Наважимось припустити, що клієнтам сподобається і надалі працювати з професіоналами, які втілюють складні завдання без затримок. А кому таке може не сподобатись?

Купую.

Наші принципи

В момент ухвалення рішення пам'ятайте:

  • Brander цінує ваш час та гроші. Ми не будемо витрачати їх на дрібниці, якщо цього не вимагає справа; 
  • Brander націлений на довгострокові відносини, тому кожен клієнт для нас – партнер та колега;
  • Brander враховує ваші забаганки та любить, коли бажання збуваються;
  • Brander за послідовність, мінімальний стрес та порозуміння. У цій атмосфері ми працюємо найкраще!
По рукам.
Розвиток – це вибір силачів
Зробити ідею безпечною
Смілива ідея здебільшого лякає навіть її автора. Іноді здається, що ідею неможливо втілити, бо бракує «пункту А», «пункту Б» тощо. Що ж, є гарні новини! Ми допоможемо розробити план, який відповідає вашим можливостям та амбіціям. Ви не втратите свої гроші та збережете ідею.
Увімкніть маркетинг
Будь-який стартапер чув це слово, можливо, навіть читав про нього статтю у Forbes, але боявся застосувати у своїй справі. У нас знову хороші новини – ми надамо власну маркетинг-команду, і вона зробить все за вас, причому набагато краще, ніж написано у підручниках.
Не слухайте аматорів
Вони з піною біля рота будуть доводити вам, що можна розвивати бізнес, переглядаючи відео з YouTube, спілкуючись форумах та у коментарях. Так, іноді чудеса трапляються, але ми радимо не покладатися на вдачу у питаннях бізнесу.
Розвиток породжує амбіції
Складно мислити з наполеонівським охопленням, якщо продажу мало чи нема зовсім. Розвиток дозволяє вийти з хибного кола невдач і почати заробляти. Своєю чергою, це дозволяє планувати більш гнучко і на результат.
Ми чекаємо на ваш проект
Часті питання
За своїм досвідом скажемо, що пізно ніколи не буває. Ми рекомендуємо не зволікати з рішенням. Без необхідної підтримки можливість нафакапити й витратити безліч ресурсів безцільно зростає з кожним днем.
Ми оцінимо, як далеко йдуть ваші плани та як швидко ви хочете результат. Насправді пунктів оцінки значно більше, але ми не будемо навантажувати вас подробицями відразу.
Ви ж любите свій стартап, і, напевно, вам буде цікаво спостерігати за тим, як він встає на ноги та міцніє. Отже, час ви не будете помічати. Ну а якщо без сентиментів, то все залежатиме від ваших цілей. Чим далі вони від орбіти Землі – тим довше буде здійснюватися розвиток.
50+

Проектів завершено на UpWork

5

Проектів отримали Honorable Mentions

Ми чекаємо на ваш проект
Що вас цікавить?
Лише один файл.
Обмеження: 5 МБ.
Дозволені типи: pdf, doc, docx, odt, ods.
5 / 5 (487 голосів)