Інтуїція або дані: чому довіряти у бізнес-рішеннях

81
7 хв.

Всесвіт бізнесу — дуже цікава й складна структура. Протягом його розвитку та еволюції світ бачив багато яскравих особистостей, їх підйоми та падіння. Ілон Маск, Стів Джобс, Генрі Форд — список можна продовжувати довго. Кожен, хто вирішує присвятити себе сфері бізнесу, орієнтується або надихається такими особистостями. Але що їх відрізняє від мільйонів інших, хто залишився позаду? Що допомогло цим людям записати свої імена в анналах історії? І мова не про їх продукт і успіх, а про те, що допомогло їм досягти успіху.

Хтось каже, що сподівається на свою інтуїцію і відчуття, а хтось робить ставку на холодний розрахунок, статистику, дані, метрики. І що ж обрати вам? Давайте сьогодні спробуємо розібратися в тому, що все-таки краще: цифри або інтуїція?

Інтуїція та бізнес

Почнімо з аспектів відчуття та інтуїції, адже саме їм в останні роки приділяється дуже велика увага у медіапросторі. З одного боку, в цьому немає нічого поганого, але з іншого — медіа не до кінця освітлює цей феномен. Однак треба пам'ятати, що в бізнесі добре все засіб, якщо кінцева ціль буде досягнута.

Слухати внутрішні почуття — хороша навичка, яка потребує підготовки та вміння абстрагуватися від емоцій. Інтуїція може допомогти прийняти важливе рішення не тільки для розвитку компанії, але й при пошуку партнерів. Інтуїцію можна використовувати різними способами. Ось кілька прикладів:

 1. Перед тим, як почати співпрацю з кимось, поговоріть з людиною пару хвилин. Подивіться й відчуйте її, сприйміть свою реакцію. Наскільки вам комфортно перебувати поруч з нею? А спілкуватися? У таких ситуаціях краще послухати своє відчуття. 
 2. Навчіться слухати своє тіло. Тіло дуже добре реагує на думки та може синергізувати з внутрішнім відчуттям. 
 3. Відкиньте емоції та залиштеся в тиші з собою та своїми почуттями. Не думками, а саме почуттями. Тоді ви зможете зрозуміти своє ставлення до ситуації й прийняти правильне рішення.

Переваги прийняття рішень на основі відчуття: 

 1. Ваш мозок може вже знати відповідь. Ми завжди в інформаційному просторі, тому вбираємо багато інформації й даних з різних джерел. Ці дані зберігаються у нашій голові, завдяки чому в критичні моменти вони з'являються й допомагають розв'язувати проблеми. Часто саме прийняття рішення на основі забутої інформації називають інтуїцією. 
 2. Довіряйте інстинктам, щоб вийти зі зони комфорту. Найсильніший інстинкт у будь-якого живого істоти - самозбереження. Людина навчилася відчувати та розумно використовувати прояви інстинкту, щоб шукати нестандартні виходи з ситуації. 
 3. Відділяйте шосте відчуття й емоції. Щоб використовувати шосте відчуття на користь, вам знадобиться вміння стримувати емоції. Після того, як ви з цим справитеся, довіряти інстинктам стане простіше. Крім того, ви будете менше сумніватися у своїх рішеннях, адже вони будуть прийматися швидко.

Слабкі сторони прийняття рішень на основі відчуття: 

 1. Емоції можуть "збити з правильного курсу". Емоційні рішення не завжди є правильними. І мова не тільки про почуття радості й ейфорії, але і про негативні емоції, такі як гнів, розчарування, обурення. Негативні емоції настільки сильні, що впливають не лише на вас, але й на команду, її настрій, роботу, організацію. Незалежно від ситуації, контролюйте емоції й спрямовуйте їх у потрібне річище. 
 2. Свідомість — складна річ, тому вона не завжди наводить на правильний шлях. Ми всі помиляємося. На основі хибних переконань, які були сформовані під впливом негативних (або позитивних) емоцій, свідомість може навести на неправильне рішення в ситуації. 
 3. Страх можна сплутати з інтуїцією. Ви впевнені, що можете відрізнити ці почуття одне від одного? Страх — найдревніша й сильна емоція, яка допомогла людству вижити в часи полювання на мамонтів. Попри сотні тисяч років еволюції, страх нікуди не зник. Не піддатися страху важко, тому люди часто плутають його з інтуїцією і йдуть за ним. 
 4. Помилка того, що вижив. Зауважте одну цікаву річ — ви не чуєте історій провалів, а чуєте лише історії успіхів. Це явище може спотворити мислення людини й змусити приймати неправильні рішення, ґрунтуючись на статистичній похибці.

Дані, статистика та цифри

А тепер подивимося на звичний метод прийняття рішень — логічний, обґрунтований, підкріплений цифрами та наукою. Ми неодноразово писали та зауважували, що для будь-якого бізнесу статистика, аналітика і робота з даними є на першому місці. 

Цифри та показники не обманюють. Система, де все приймається на основі холодних розрахунків, рідко зазнає збоїв, тому її обирає більшість підприємців, відмовляючись орієнтуватись на інтуїцію. 

Відмінна риса між першим і другим варіантами прийняття рішень — простота сприйняття. Вам легше пояснити на цифрах, що буде вигідніше для компанії, щоб здобути підтримку інвесторів і колег.

Сильні сторони прийняття рішень на основі розрахунків і даних:

 1. Цифри не обманюють. Є безліч ситуацій, коли наочно видно, що певне рішення може призвести до повного краху або до зростання прибутку. Аналіз і робота з даними — ключовий аспект побудови компанії, без якого неможливо побачити реальні результати в числових і відсоткових показниках.
 1. Культура комунікації. Аргумент, заснований на даних, більш зрозумілий більшості. Така наочність допоможе вам сформувати культуру прийняття рішень всередині компанії. Завдяки сучасним інструментам аналітики, кожен співробітник може отримати необхідну інформацію в режимі реального часу.

Слабкі сторони прийняття рішень на основі розрахунків і даних:

 1. Цифри не обманюють, але дані можуть бути некоректними. Щоб провести аналіз на основі отриманих метрик, потрібно переконатися у правдивості й точності даних. А також у тому, що кожна метрика відповідає дійсності. В іншому випадку ви будете працювати з некоректними показниками та отримаєте спотворений результат.
 2. Дані можуть бути упередженими та спотвореними. Існують три типи упереджень: методологічні, технічні та людські. Щоб збір даних відбувався відповідно до норми, потрібно провести попереднє навчання співробітників, щоб вони були позбавлені від такого упередження.

Так що ж обрати?

Неможливо будувати бізнес, орієнтуючись тільки на один з варіантів. Бізнес — складна структура. Потрібно залучити кожний ресурс, яким ви володієте, з користю. Вміння працювати одночасно з двома інструментами допоможе вам приймати правильні рішення, орієнтуючись на ситуацію.

У процесі роботи над бізнесом ви навчитеся розуміти, де і коли краще сподіватись на свою внутрішню інтуїцію, а де буде правильніше довіритися сухим цифрам і статистиці.

05 жовтня 2023
5 / 5 (1 голос)