Канібалізація сторінок сайту: як боротися та чи варто

55
8 хв.

Таке явище, як канібалізація (конкурування у видачі декількох схожих сторінок одного сайту), багатьом сеошникам не видається проблемою. Особливо у випадку просування під Гугл: що поганого, якщо у видачі буде не одна, а відразу дві або три сторінки мого сайту? Адже у такий спосіб вони зберуть більше трафіку.

Єдиної думки немає й щодо релевантності сторінки, яка опинилася зверху. Чи варто турбуватися щодо того, що пошуковик облюбував і запропонував користувачам не ту сторінку, яку ви планували? Чи потрібно з ним воювати? Деякі вважають: це собі дорожче. Була б сторінка в ТОПі, а яка — неважливо. Іноді цей підхід дійсно виправданий, але все залежить від конкретної ситуації.

Почнемо з релевантності «верхньої» сторінки, тобто тієї, яка у вас ранжується першою. Пройшли ті часи, коли власники сайтів, що просуваються, хотіли від нас тільки звіту з позицій і видимості. Зараз усі розуміють, що таке конверсія, ROI та вміють їх аналізувати. Зв’язок між інтентом відвідувача, релевантність посадкової сторінки і їхнім впливом на конверсію враховувати просто необхідно. А вона часто не так очевидна. Схожі за змістом сторінки можуть бути несхожі за інтентом.

Наприклад, якщо з найменуванням товару типу «купити пилосос Самсунг LP456» у вас замість товарної картки ранжується категорія «Пилососи» — відвідувач напевно полінується шукати в ній потрібний йому товар, і вважатиме за краще повернутися у видачу. (Здрастуй, зростаючий відсоток відмов! О, та ти не один, ти з усіма наслідками, що випливають…)

І навпаки, якщо за загальним запитом «пилососи Самсунг» у вас замість товарної категорії ранжується сторінка певного товару — ви будете втрачати значну частину клієнтів, які не зможуть побачити й оцінити весь ваш асортимент.

Ще гірше — коли за комерційними запитами ранжується інформаційна стаття з блогу. Користувач уже готовий купити товар, а йому натомість пропонують почитати огляд, поради щодо вибору або, що вже зовсім нікому не потрібно, загальні міркування про те, наскільки цей товар важливий у житті людства. Відсоток відвідувачів, яких ви можете конвертувати в клієнтів у такий спосіб, дуже невеликий. У решти це спричинить лише роздратування, а у вашого сайту, знову ж таки, виросте кількість відмов. Знижується, зрештою, і позиція, адже поведінкові чинники сьогодні є необхідною умовою для збереження завойованих рубежів. Так що інфосторінка з комерційних запитів, якщо й підніметься, то не дуже високо й ненадовго. Єдиний виняток із цього правила можливий лише в разі повної відсутності комерційних сайтів з адекватним релевантним пропонуванням.

Тому чітко розмежовуйте інформаційні та комерційні запити. Блог — для перших («як вибрати каблучку, «які каблучки в моді у 2021»), сторінки магазину — для других («купити каблучку). Занадто загальні запити з не до кінця з’ясованим, змішаним інтентом («красиві каблучки») також краще просувати з комерційних сторінок.

Ой, та хай їдять! Коли на канібалізацію можна «забити»?

Якщо конкуренція виникла між двома схожими сторінками, кожна з яких в однаковій мірі відповідає на запит користувача, турбуватися, можливо, і не варто. За умови, що як мінімум одна з них ранжується в ТОП-3. Але таке, як правило, буває тільки в разі просування старих, дуже авторитетних сайтів, або сайтів відомих брендів. Для них канібалізація найчастіше не представляє жодної проблеми, вона навіть на руку.

А ось, якщо у вас не дуже відомий і трастовий сайт, а Гугл ніяк не може визначитися, яку ж сторінку вважати релевантною — хороших результатів не досягти. Як правило, такий сайт постійно «блимає» посадочними значно нижче ТОП-5, або навіть за межами ТОП-10. І навіть той факт, що їх у видачі відразу дві, анітрохи не допомагає збільшити відвідуваність. Навпаки, саме він найчастіше і є причиною, чому вам не вдається піднятися вище. Це той випадок, коли конкуренція не посилює, а послаблює: жодна зі сторінок не отримує вирішальної ваги, і таке перетягування каната може тривати дуже довго. Тому не слід чекати, що ситуація якось самостійно вирішиться й час усе покаже. Починайте діяти.

Як боротися з канібалізації сторінок. Кілька робочих способів:

  1. Видалення зайвої сторінки, злиття сторінок за допомогою 301 редиректу. Найпростіше рішення, але воно не завжди прийнятно.
  2. Тег canonical з конкуруючої сторінки на основну або закриття її від індексації. Менш радикальне, але також просте й дієве рішення, що дає можливість, на відміну від першого, зберегти другорядну сторінку. Однак і його часто не можна використовувати. Наприклад, якщо конкурують схожі товари, кожен із яких має ранжуватися за своїм пулом запитів.

Найбільш м’які й щадні методи:

  1. Перегляд контенту. Зменшіть кількість входжень запиту в тексті, заголовках і метатегах сторінки-конкурента. Якщо є можливість, перенесіть частину контенту з неї на обрану основну посадочну сторінку.
  2. Перелінковка. Новачки зазвичай ставлять анкорне посилання з конкуруючої сторінки на основну і вважають, що справу зроблено. Але цього, як правило, недостатньо. А ось, якщо ви створите наскрізну хмару тегів з анкорним посиланням на сторінку, яка має «перебити» конкурентку — це допомагає в 95 % випадків.
  3. Зовнішні посилання. Тут усе зрозуміло: ставте потрібні анкори тільки на основну сторінку. Якщо в період болісних роздумів або до реструктуризації (або під час другого сеошника) посилання зі схожими анкорами були проставлені на обидві сторінки — має сенс хоча б частково переставити / зняти ті, що ведуть не туди. Або поміняти анкор, якщо є така можливість.

Отже, підбиваємо підсумки

Чи завжди канібалізація — це погано? Ні, тільки якщо через неї у вас у видачі з’являються нерелевантні сторінки, або якщо через неї ви ранжуєтеся нижче ТОП-5.

Скільки часу потрібно, щоби потрібна посадкова закріпилася у видачі — за умови, що ви зберегли в індексі обидві сторінки? Якщо все зроблено правильно — зазвичай сторінка «перебивається» і стабілізується впродовж двох-трьох місяців.

Втім, у нас бували випадки, коли після введення нової підкатегорії або фільтра в інтернет-магазині, потрібно перевести на нові посадочні сторінки відразу сотні запитів. У наведеному нижче прикладі цей процес зайняв більше півроку, і він ще триває. Зміни видимості за запитами відбиті на графіках.

  1. Магазин додав можливість покупки в кредит, у зв’язку, з чим було створено новий пул посадочних під запити «товар + в кредит». До цього всі подібні запити ранжувалися із товарних категорій:
  1. Магазин додав можливість покупки в кредит, у зв’язку, з чим було створено новий пул посадочних під запити «товар + в кредит». До цього всі подібні запити ранжувалися із товарних категорій:

Чи потрібно боротися, якщо не вийшло розв’язати проблему заміни посадкової швидко? Тут вирішувати вам. Рахуйте витрати (зокрема, тимчасові), аналізуйте. Зазвичай ця гра варта свічок.

Особливого підходу боротьба з канібалізації вимагає, якщо проєкт просувається в основному під Яндекс, або відразу під обидва пошукачі. Вам потрібно уважно проаналізувати ситуацію і там, і там. Зверніть увагу: у Яндексі, на відміну від Гугла, паралельний висновок у видачі двох сторінок одного сайту не передбачений. І якщо ви почнете експериментувати з посадочними, видаляти їх або з’єднувати, щоби догодити Гуглу — це може обернутися повною втратою позицій у Яндексі, де до цього у вас ранжувалася одна-єдина сторінка (яка й пішла під ніж). Так що в цих випадках потрібно діяти дуже виважено й обережно.

30 серпня 2021
5 / 5 (3 голоса)