Звідки береться синдром самозванця, як із цим боротися?

56
5 хв.

Самозванець. Слово не найприємніше і навіть образливе. Ніхто не хоче, щоб його так називали, а тим більше вважали таким. Якщо з тлумаченням самого слова все досить просто, то що є «синдромом самозванця»? Звідки він бере свій початок? До чого призводить і які наслідки бувають?

Синдром самозванця — психологічне явище, яке формується через почуття невпевненості, пов'язаних із досягненням людини. Синдром може виявлятися у будь-якій сфері, для якої важливі досягнення (навчання, робота, спорт, інші види змагань). Головна особливість у тому, що людина відчуває власну фальшивість. Йому здається, що до цього моменту йому щастило, але насправді він не має необхідних навичок та таланту.

Також синдром може виявлятися різними симптомами:

  • людині може здаватися, що все, чого він досяг засновано тільки на успіху, а не на його праці, завзятості та навичках;
  • самооцінка індивіда заснована лише на його особистих уявленнях про власні скіли;
  • знецінення навіть тих досягнень, які були публічно схвалені;
  • прагнення перфекціонізму(якщо в людини синдром самозванця, його девізом буде «тільки ідеальне – показник хорошого»;
  • погане самопочуття та проблеми зі здоров'ям (спочатку людина довго затримується на роботі, відчуває стрес, а потім ігнорують подальші проблеми зі здоров'ям, щоб встигати виконувати роботу);
  • регулярне почуття самотності;
  • прагнення працювати (займатися творчістю чи спортом, залежно від того, в якій сфері проявляється синдром) далеко від людей, щоб ніхто не міг його вловити;
  • проблеми зі сном, поява прокрастинації;
  • іноді може спостерігатися параноїдальне почуття, що людину викриють у її некомпетентності.

Синдром самозванця не є медичним захворюванням, оскільки це комплекс. Вперше про нього заговорили у 1978 році та пов'язували з комплексами переможця та відмінника, страхом провалу та почуттям провини. Подальші дослідження показали, що синдром самозванця може виникнути без особистісних передумов. Особливо в епоху постійних змін, коли все більше людей бояться втратити затребуваність.

Синдром самозванця: що з ним робити?

Якщо ви почали помічати перші симптоми появи даного синдрому, краще не затягувати та почати з ним роботу відразу. Пам'ятайте, що ви не самотні. Багатьом людям притаманні такі переживання та страхи.

1 порада. Зосередьтеся на фактах

Людині властиво створювати «історії» під конкретні «факти». Факт – результат роботи, історія – те, як індивід інтерпретує факти.

Зробіть акцент на "фактах", а не на своїх відчуттях, коли відчуєте сумніви, страх, невпевненість.

2 порада. Усвідомте та прийміть

Почуття є невіддільною частиною нашого життя.Однак що старші ми стаємо, то частіше від них відмахуємося. Будьте розумнішими. Коли почуєте внутрішнього самозванця, зупиніть себе. Психологи радять простий, але дієвий прийом. Скажіть йому: «Добре, я тебе почув, але ми обговоримо це потім». Також цей прийом добре працює, коли з'являється внутрішній критик чи перфекціоніст.

3 порада. Знайдіть почуттям вихід

Не уникайте своїх почуттів, вони теж частина вас, але вмійте ними управляти. Існує безліч способів, як випустити їх із себе. Поговорити з подругою, вести щоденник, обговорити проблеми з психологом (корпоративним та індивідуальним), навчитися медитувати. Крім цього, ви можете зайнятися спортом або танцями: будь-яка фізична активність відмінно розвантажує мозок, а значить негативні емоції теж плюс це викид ендорфінів (гормону щастя).

4 порада. Докази

Що допомогло досягти успіху минулого разу? Аналіз попередньої діяльності допомагає зміцнитись у впевненості, що ви компетентний фахівець (талановитий письменник, кому що). Просто погляньте в минуле та запишіть, які були проекти, яка була ваша участь, яку ефективність (або успіх) вони показали. Але тут є дуже важливий нюанс — поставте ці питання також колегам та керівництву, інакше є ризик потрапити до пастки самозванця (це вони, а не ти).

5 порада. Змініть думки

Думки матеріальні. Спосіб мислення робить куди більший вплив життя, ніж може здатися з першого погляду. Навіть сама постановка та формулювання думки мають значення. Замість «я не впорався, все погано, мене звільнять». Подумайте так: "класно, що вдалося спробувати, це новий досвід, є чому вчитися і куди прагнути".

6 порада. Не порівнюйте, а вчитеся

Порівнювати себе з іншими – це погано. Завжди погано. У всіх галузях. Нічого, крім руйнування, людині це не приносить. Натомість краще помічати таланти інших, питати їхні поради, переймати досвід. Подібна спостережливість – корисна навичка, але не забувайте, ви – головний герой свого життя.

Висновки

Томмі Купер, Ніл Гейман, Мішель Обама, Емма Вотсон, Девід Тенант, Том Йорк — це лише деякі відомі та впливові особистості, які часто кажуть, що схильні до синдрому самозванця. На жаль, дедалі більше людей стикаються із цим феноменом в особистому житті. Якщо вловити його наближення відразу, його можна підкорити або навіть використовувати собі на благо.

19 січня 2024
5 / 5 (2 голоса)