Аудит юзабіліті сайту

Аудит юзабіліті сайтів — комплексна оцінка зручності їх використання. Чим простіше, зрозуміліше, практичніше і привабливіше сайт, тим більше ймовірність того, що користувач виконує цільову дію — купує товар, замовляє послугу, підписується і т.д.

Кейси
Коли потрібен аналіз юзабіліті сайту

Аудит сайту на юзабіліті — обов'язкова частина підготовки до візуального і функціонального редизайну, сео-оптимізації та розкрутки. Провести масштабне тестування потрібно, якщо Google Analytics або інша система, яку ви використовуєте для оцінки KPI (результативності та ефективності) e-commerce-проекту, показує, що:

 • знижується конверсія — відсоток відвідувачів, які виконали цільову дію від загального числа тих, хто зайшов на сайт;
 • збільшується вихід клієнтів на різній глибині перегляду — відсоток тих, хто покидає сайт, подивившись на головну, картку товару, сторінку з цінами або способами оплати і т.д.

Понад 75% відвідувачів покинуть сайт, якщо його зміст не релевантний запиту і не відповідає очікуванням, а не менше половини з тих, хто не зміг одного разу зробити замовлення або іншу цільову дію на сайті, зіткнувшись з не зручним інтерфейсом, не повернуться до вас, навіть якщо отримають дуже вигідну пропозицію. 

UX-аналіз сайту, тільки не вашого, а конкурентів, проводиться і на стадії розробки нового проєкту. Це один з етапів підготовки до створення сайту, що дозволяє знайти і впровадити перевірено успішні сценарії взаємодії з аудиторією, видозмінивши їх відповідно до особливостей вашого бізнесу.
 

Навіщо потрібен аналіз юзабіліті сайту

Юзабіліті-аудит сайту замовити потрібно, щоб зрозуміти, як відвідувачі використовують ваш ресурс і вдосконалити їх досвід, поліпшити призначену для користувача оцінку проєкту і компанії в цілому. Правильно використані дані аналітики допоможуть зробити сайт комфортніше і зрозуміліше для користувачів, а значить збільшити:

 • конверсію;
 • середній чек і число замовлень;
 • кількість лояльних постійних клієнтів;
 • позицію в пошуковій видачі.

Володіючи даними комплексного дослідження UX, ви можете замовити поліпшення юзабіліті сайту — новий дизайн, графічний і текстовий контент, додаткові функції і нові сторінки. Під час редизайну, сео-оптимізації і розкрутки UX-аналіз допоможе відстежувати результативність змін.
 

Методи і інструменти для аналізу юзабіліті сайту
"Коридорне тестування"

Сайт показують респондентам і просять їх виконати цільову дію, наприклад, знайти і замовити товар з певними характеристиками. Поведінка користувачів відстежується спеціальним ПО, а свої враження від використання інтерфейсу вони описують в опитувальнику.

Експертна оцінка

Аудит юзабіліті сайту, який вручну проводять експерти, оцінюючи існуючий інтерфейс за заздалегідь складеним сценарієм. Вони перевіряють всі важливі для користувацького досвіду аспекти ресурсу, щоб знайти слабкі місця.

А/В тестування

Оцінка від реальних користувачів, яким показують два варіанти сторінки або частини інтерфейсу, щоб дізнатися, який з них їм більше подобається. Це тестування зазвичай проводиться на етапі оцінки ефективності змін в дизайні або функціоналі.

Аналіз юзабіліті сайту потрібен для поліпшення UX (user experience). Досвід користувача — це його загальне враження від взаємодії з інтерфейсом. Чим вище відвідувачі оцінюють красу, комфорт, корисність, функціональність і інші компоненти сайту, в тому числі і несвідомо, тим вищі ваші продажу і краще імідж компанії. При розробці нових проєктів UX/UI-дизайнери проєктують сайт з урахуванням портрету цільової аудиторії і поведінкових факторів. Кожна деталь всіх блоків, графіка, тексти, кольори, форми та інші елементи будуть підводити відвідувача до цільової дії.

Юзабіліті-тестування сайтів допомагає знайти проблеми з UX в діючих проєктах і розробити стратегію їх вирішення, щоб зробити сайт зручніше і більш дружелюбним до користувачів, що збільшить кількість клієнтів і ваш прибуток.

UX-фактори оцінюють також за допомогою краулерів — програм, що працюють за принципом пошукових роботів Google і інших систем. Вони вкажуть на критичні для сео проблеми з юзабіліті, котрі потребують виправлення. Google Analytics, а також кастомні системи маркетингового аналізу вміють збирати дані і генерувати:

 1. Звіти про тривалість і глибину вивчення сайту. Скільки часу проводять відвідувачі на різних сторінках, куди переходять і на якій зупиняються. 
 2. Теплові карти кліків і скролінгу. Так ви побачите, куди дивляться гості сайту, як далеко переглядають кожну сторінку і куди найчастіше натискають. Кліки важливіше для десктопної версії ресурсу, а скролінг — для мобільного.
 3. Статистику запитів. Інформація про те, звідки і за якими запитами приходять користувачі, а також що вони шукають на сайті, вноситься в UX звіт, щоб порівняти, скільки трафіку приносить кожна сторінка. На основі цих даних простіше розробити стратегію збереження досягнень і внесення змін там, де це потрібно. 

Окремо за допомогою спеціалізованих сервісів тестується швидкість завантаження сайту і його адаптивність.

Аналіз функціональних елементів

UX playbook for Retail від Google — докладна інструкція від творців пошукової системи, яка містить рекомендації щодо вдосконалення кожної сторінки або розділу. Її, а також власні напрацювання аналітиків, використовують як основу для аудиту дизайну сайту. Чек-листи, що застосовуються при аналізі юзабіліті, змінюються і доповнюються в залежності від тематики та структури сайту, а також використаного UI (user interface). Ви отримаєте рекомендації по удосконаленню інтерфейсу користувача і його досвіду саме для вашого проєкту. Результат аудиту юзабіліті сайту — об'ємний, в середньому 60 сторінок документ з докладним аналізом основних компонентів.

01
Дизайн

Дизайн повинен бути адаптивним. Якщо ви вирішите після аудиту юзабіліті змінити тільки щось одне, хай це буде коректність відображення на різних пристроях. Проблеми з доступністю функціоналу — головна причина відмов і того, що ваш сайт погано індексується. Уже кілька років в тренді розробка "mobile first", адже все більше користувачів переглядає контент і робить замовлення зі смартфонів і планшетів. Оптимізувати сайт під різні мобільні операційні системи і пристрої з різною діагоналлю може бути складно, але всі витрати швидко окупаються.

02
Швидкість завантаження

За статистикою, 70% відвідувачів не будуть чекати, якщо ваш сайт вантажиться більше ніж 3-4 секунди. Прискорити завантаження — ваш другий пріоритет після адаптивності. Є багато факторів, що впливають на цей параметр — від погано структурованого коду до перевантаженості сторінки. Приберіть все зайве, оптимізуйте зображення і функції.

Якщо у вас на сайті є важкі java script елементи, багато товарів і фільтрів на сторінці, інтеграція відео або що-небудь ще, що сповільнює завантаження — потрібно зробити так, щоб вони довантажувалися в останню чергу. Клієнт повинен бачити, що процес завантаження йде — зробіть гарний прелоадер (анімовану картинку-заставку, яка буде показуватися ті 4-5 секунд, поки завантажується контент) для всього сайту або тільки для "проблемних місць". Вартість юзабіліті сайту має містити ціну таких серйозних змін.

03
Структура

Сайт повинен бути структурований не тільки зсередини, щоб полегшити завдання індексування пошуковим роботам, але і зовні для відвідувачів сайту. Всі необхідні функції повинні знаходитися на звичному і помітному місці. Одне з важливих вимог UX — сайт повинен виправдовувати очікування, відповідати своєму призначенню і галузі. Відвідувачі очікують, що вгорі або ліворуч буде меню з доступом до основних розділів, а поруч з ним — рядок пошуку і вхід в особистий кабінет або кошик. Важливо подбати про гостей сайту і не дати їм відчувати себе ніяково: якщо у вас незвичайне розташування блоків, можна показувати новим клієнтам підказки, але краще відразу робити інтерфейс інтуїтивно зрозумілим, залишаючи шапку і підвал сайту з їх базовим набором розділів.

04
Важлива інформація

Контент — важлива частина UX. Чим більше інформації про вас і вашу пропозицію є на сайті, тим більше клієнти вам довіряють. Дуже часто перше, що радять аналітики, які проводять аудит юзабіліті сайту — замовити тексти у копірайтерів. В ідеалі у вас повинні бути:

 • докладні характеристики і короткі описи на картках товарів; 
 • сео-тексти в кожній категорії;
 • чітко сформульована лаконічна інформація про компанію разом з унікальною торговою пропозицією в фірмовому стилі на головній;
 • довідкова інформація про ціни, доставку та оферту у відповідних розділах;
 • цікавий контент в блозі.

Не кожен ваш клієнт прочитає все це, але сама наявність контенту з ключовими словами вже покращує UX, а заодно і індексацію в пошукових системах. В контексті поліпшення юзабіліті, робота з контентом також включає видалення дублів сторінок, що псують індексацію і знижують швидкість завантаження.

05
Навігація

Меню, фільтри, хештеги, система пошуку по сайту і інші опції навігації визначають, наскільки легко користувачеві знайти потрібну йому інформацію або товар. Якщо сайт швидко вантажиться, красивий, структурований і адаптивний, це не допоможе йому стати прибутковим, якщо потенційний клієнт не знайде того, що шукав. UX-аналіз швидко знаходить проблеми з навігацією: фільтри і пошук, котрі неправильно працюють і показують не ті товари; меню, котре занадто швидко або повільно реагує на взаємодію; відсутність можливості повернутися або перейти на цікаву сторінку і навіть занадто складні форми замовлення — забирають у вас трафік прямо зараз. Аналітики знайдуть вразливість вручну при тестуванні, або виявлять її, коли будуть шукати причини відмов відвідувачів на певному моменті на основі даних вбудованих інструментів статистики. Зазвичай поодинокі помилки навігації досить просто виправити досвідченому розробнику, якщо немає серйозних проблем зі структурою коду.

06
SEO

Майже всі з тих, хто проводить UX-аудит, збираються замовити сео-оптимізацію. Це пов'язані комплекси робіт — не можна підвищити позиції у видачі, не поліпшивши призначений для користувача досвід. І навпаки, немає UX — немає seo. Поведінкові фактори значною мірою впливають на оцінку пошукових роботів. Вони помічають, якщо кількість відмов знижується, а глибина і тривалість перегляду сторінок — зростає, і вважають це гідним приводом поліпшити ваші позиції.

Аналіз юзабіліті сайтів з "Brander": з нами ви отримуєте більше

"Brander" — агентство діджитал-рішень для бізнесу. Ми вже понад 10 років займаємося розробкою e-commerce проєктів і успішно запустили понад 700 сайтів і додатків. У нашому портфоліо — великі інтернет-магазини лідерів галузі, мобільні клієнти для банків, сайти для служб доставки, вдалі стартапи та багато іншого. Такі результати — заслуга не тільки розробників і дизайнерів, але також команди аналітиків. Ми ніколи не починаємо роботу над новим проєктом без попереднього знайомства з вашим бізнесом і його продуктом, і беремося за редизайн, розширення можливостей і сео-оптимізацію тільки після комплексного аналізу. 

UX-аудит додатка або сайту від "Brander" — це інструмент для вдосконалення вашого проєкту, створений досвідченими аналітиками, що знають все про поведінкові фактори та інтересів актуальні тренди призначених для користувача інтерфейсів. Ми не просто протестуємо кожну строчку коду і нахил шрифту, але розробимо оптимальну стратегію розв'язання виявлених проблем і поетапно реалізуємо її. Редизайн, сео-оптимізація, контент-маркетинг — ми знаємо, як повернути ваших постійних клієнтів і залучити нових, адже нам відомо все про вашу цільову аудиторію і те, що їй потрібно.

Ми чекаємо на ваш проект
Часті питання
Сказати точний час неможливо. Термін аудиту юзабіліті сайту залежить від специфіки теми, складності, функціоналу, наявності помилок. Надати попередню оцінку часу зможемо після того, як побачимо ваш проєкт.
У нас великий досвід роботи з аудитами юзабіліті сайтів, тому з готовністю займемося навіть найскладнішими проектами. Нам подобаються унікальні та цікаві проекти з перспективою на ринку. Ми із задоволенням реалізуємо ваші ідеї, адже успіх клієнта — кращий показник ефективності.
Ми чекаємо на ваш проект
What are you interested in?
Лише один файл.
Обмеження: 5 МБ.
Дозволені типи: pdf, doc, docx, odt, ods.