Регіональність: як визначити локацію користувача по IP і навіщо сайту потрібна прив'язка до міста

2234
7 хв.

Видача пошукових систем за комерційними запитами завжди геозалежна. Google показує першими пропозиції місцевих компаній і тих, у кого є магазини або офіси в регіоні. Геолокація один з найважливіших показників релевантності та настройка регіональної приналежності — базова складова SEO.

Як налаштувати прив'язку до регіону в Google

Пошукова система визначає регіон автоматично, але щоб прискорити просування можна задати його вручну. Крім того, є дві категорії проєктів, яким потрібно це зробити обов'язково:

  • Якщо хост сайту зареєстрований не в тій країні, де потрібно просування;
  • Якщо домен верхнього рівня не вказує на геолокацію (наприклад .com або .org, а не .ua).

Перше, що потрібно зробити для прив'язки до регіону — відкрити Search Console.Там є розділ «Пошуковий трафік», а всередині нього — «Таргетинг по країнах і мовах». Тут вибираємо країну і зберігаємо зміни. Все!

До речі, якщо у вас навпаки регіональний домен з зазначенням країни, то змінити приналежність вручну не вийде. Більш того, Google не дозволить вам вибрати конкретне місто або кілька країн.

Додаткові способи вказати регіональність сайту в Google

У Search Console приналежність вказується прямо і досить узагальнено. Щоб уточнити її, і заодно додати інформацію про компанію в пошук Google і на Карти Google, потрібно використовувати інструмент «Мій бізнес»:

  • вказати адресу, місто, поштовий індекс, а також чи надаєте ви послуги доставки;
  • вибрати якомога більше з категорій, в які потенційно входить ваша компанія;
  • додати контактні дані, які будуть показані користувачам гугл-сервісів.

Ці нескладні дії додадуть вашу компанію на карти і в пошук, а ще дозволять вам публікувати фотографії і записи, відповідати на відгуки і відслідковувати статистику.

Крім того, потрібно вказати і правильно оформити сторінку контактів на самому сайті, а також використовувати топонім в метатегах, заголовках, контенті сторінки.

Два варіанти реалізації мультирегіональності

Просто прив'язати сайт до регіону, як описано вище, потрібно обов'язково навіть найменшим проєктам.

Налаштовувати піддомени — завдання для великого бізнесу, яке особливо актуальне якщо ви ведете бізнес в декількох країнах. Вам буде потрібен окремий сайт з унікальним контентом для кожного регіону. В «Мій бізнес» потрібно буде вказати офіс для кожного з піддоменів.

Якщо у вас немає фізичних точок в кожній країні з якою ви працюєте, наприклад, якщо ви тільки здійснюєте доставку за кордон, можна реалізувати мультирегіональність через підпапки. У цьому випадку створюються окремі версії-розділи для різних регіонів. У вас буде основний сайт https://mysite.com і різні варіанти https://mysite.com/ua, https://mysite.com/uk і так далі. Створювати унікальний контент для кожного з них не потрібно, достатньо перекладу на мову регіону і зміни seo-параметрів. Потрібно буде додати топоніми в усі теги, згенерувати окремі xml-карти, вказати регіональні телефони і варіанти доставки.

Такі сторінки можна створювати і для міст, як це роблять майже всі українські супермаркети електроніки — https://mysite.com/ua/kharkiv і так далі. До речі, тут / ua / це вибрана мова, а багатомовність, з можливістю вибору, — ще одна потрібна річ для просування в різних регіонах. Як саме буде краще реалізувати мультирегіональність залежить від специфіки вашого проєкту.

Вираховуємо користувачів по IP: навіщо потрібен геолокаційний маркетинг

Дані про місцезнаходження відвідувачів вашого сайту будуть корисні для поліпшення користувацького досвіду. Зокрема, ви можете:

  • змінювати контактні дані та будь-який інший контент на сайті для різних регіонів;
  • показувати актуальну наявність товарів в місцевих магазинах або доступні послуги;
  • відображати адреси точок видачі на карті міста;
  • запобігати шахрайству.

API геолокації можна використовувати і для інших цілей. Наприклад, підказувати користувачу поштовий індекс або пропонувати для автозаповнення адресу найближчих відділень поштових служб.

Навіть якщо користувач відмовиться ділитися своїми даними, на що він має повне право, все одно можна дізнатися його регіон за IP-адресою, яку генерує DNS-сервер компанії-провайдера.

Як працює визначення місця розташування

IP-адреса користувача — це кожен раз новий рядок чисел, який видається йому з пулу вільних виділених адрес провайдера для певного міста. От саме це місто, максимум район, і можна дізнатися «по айпі».

Ось так це робить Google:

А ось скільки додаткової інформації може підтягнути стандартний API геолокації:

Тут вказана також широта і довгота, ось тільки не точного місця розташування, а центру району. Точність геопозіціі по IP може бути ще менше. Можливість дізнатися район, існує тільки в разі якщо ці дані внесені до реєстру IP-адрес, а в нього можна не додавати навіть місто. Більш того провайдер може видати користувачеві адресу і з пулу іншого міста, якщо раптом місцевий перевантажений. Тому, правилом хорошого тону буде питати у користувача сайту, чи правильно ви визначили його місто.

Щоб отримати точні, до пари метрів, координати потрібен доступ до GPS-чіпу смартфона або планшета. Так працюють додатки карт, таксі і багато інших, де без передачі даних про своє точне місцезнаходження не обійтися.

У випадку з IP-адресою, API буде звертатися за інформацією до провайдера, а для GPS — безпосередньо до пристрою користувача. З огляду на те що у стаціонарних ПК чіпів для геопозиціонування немає, а інформації про місто для комерційних потреб більш ніж достатньо, для сайтів використовують перший варіант, а другий — для додатків.

У кожному разі вам потрібно додати у свій проєкт окремий модуль CMS, js-скрипт або API геолокації. Останні випускають великі компанії, як Google або Apple для своїх пристроїв, так і сторонні розробники saas-продуктів. Завдяки їм всі дані отримані по IP можуть бути конвертовані в зручний для вашого проєкту формат, наприклад, JSON, XML або CSV і використані для завдань маркетингу і не тільки.

Висновок

Google враховує регіональність при формуванні пошукової видачі. Щоб підвищити видимість сайту, ефективність seo-просування і кількість клієнтів потрібно перевірити чи правильно вказана географічна прив'язка в Search Console і заповнити інформацію про компанію на сайті і в сервісі «Мій бізнес».

Якщо ви ведете бізнес в декількох країнах вам потрібно буде створити піддомен для кожної з них, налаштувати багатомовність і просувати кожен сайт окремо. Другий варіант, актуальний для великих національних мереж або інтернет-магазинів з доставкою по світу — створити папки зі сторінками для кожного регіону (країни або міста).

Якщо додати на сайт визначення міста, можна керувати вмістом і показувати різні варіанти користувачам, в залежності від їх місця розташування. Щоб дізнатися геопозицію потрібно підключити API, які будуть отримувати інформацію від провайдера. Максимальна точність, з якою можна визначити місце розташування за IP-адресою — район міста. Для додатків доступна геопозиція по GPS пристрою.

23 грудня 2021
3.7 / 5 (6 голосів)