Текст про силу спілкування: про що говорити з клієнтами?

530
7 хв.

Мистецтво розуміти клієнта — це ключовий скіл для будь-якого бізнесу. Візьмемо нас із вами. Ви хочете від Brander сайт, який виявиться не тільки чудовим у дизайні та функціоналі, але також покаже ваш внутрішній світ, ідеологію бренду. Увага, питання: як ми зможемо зрозуміти таку тонку матерію?

Важливо з першого моменту налагодити спілкування та розуміння. Для цього потрібно ставити правильні питання, піклуватися один про одного та цінувати ресурси, які витрачаються на роботу. Можемо відкрити завісу таємниці над планом, який ми тримаємо під рукою, коли потрібно дізнатися в клієнта всі деталі про роботу, що готується. Впевнені, ви зможете застосувати наш гайд і у своєму повсякденному житті.

Ставимо питання

Для початку дізнайтеся проблему

Неважливо, має бути масштабна розробка або локальна. Алгоритм нашого спілкування не змінюється. Ми маємо визначити, яку проблему доведеться вирішувати. Не плутайте завдання та проблему. Хитрість у тому, що клієнт може не розуміти зв’язок. Завдання випливає із проблеми. Проблема — це суб’єкт глобальний, а її вирішення — ключова місія бізнесу.

Буває, що в нас замовляють сайт. Запитуємо, а що сайт має робити? Нам відповідають, що наступного року хочуть закрити офлайн-магазин та повністю перейти в інтернет. Тому потрібний сайт. Це інший рівень подробиць. Коли клієнт розповідає всі подробиці, розробка отримує потужний імпульс, який породжує її подальші успіхи.

На який результат розраховуєте?

Якщо відповісти на високий, це не дасть нам ніякого додаткового розуміння. Результат має бути вимірюваним. Наприклад, ви хочете наступного фінансового року збільшити продажі на 10 %. З цієї фрази ми розуміємо, що в дизайні кількість елементів, що підштовхують до продажу, має бути більшою. Як бачите, роль грають навіть найменші деталі.

Що щодо термінів?

Не всі клієнти розуміються на особливостях веброзробки, тому наше завдання пояснити їм усі деталі. Буває, нам дають на складні сайти місяць роботи. Доводиться гальмувати переговори на цьому етапі та пояснювати, що обсяги озвучених завдань вимагають зовсім іншого часу виконання.

Якщо ставляться аномальні терміни, потрібно бути готовими до підняття бюджету вдвічі чи навіть більше. Також варто остерігатися проєктів без кінцевої дати. Це небезпечний сигнал, що замовник сам не визначився, чи потрібен йому сайт для бізнесу, чи ні. Безперечно, зустрічаються й такі мрійники.

Ми розвиваємо чи розробляємо?

Дивно, що це питання багатьом не видається очевидним. Для складання технічного завдання важливо пізнати його насамперед. Відповідь на питання щодо розробки з нуля дає нам змогу визначити складність проєкту на стартовому етапі. Ця оцінка впливає на терміни, які ми озвучуємо, й бюджет. Ще один лайфхак, щоб уникнути непорозуміння.

Документація гаразд?

Якщо проєкт робили до нас, ми маємо отримати в розпорядження всю документацію щодо нього. Якщо у вас немає необхідних файлів, робота стає на одну зірочку складніше. Ми обов’язково запитаємо про документацію, тож дуже просимо вас: підготуйте її до нашого знайомства 🤝

А бюджет не занижений?

Обережне питання, яке ми можемо поставити, якщо побачимо, що обсяг робіт оцінюється клієнтом не зовсім доречно. Це майже завжди не причина жадібності, а звичайне нерозуміння процесів розробки. Таке незнання не страшне, але ми звикли промовляти всі шорсткі моменти. Зрештою, у нас одна мета — ваш успіх!

Перевірка домашнього завдання

Тепер важливо зрозуміти, наскільки готовий до роботи замовник. Для визначення є набір пунктів, який ми називаємо «домашнє завдання». Це наш спосіб визначити серйозність бізнесу, з яким працюватимемо. Жодного шпигунства, конкретні запити.

  1. Як ви підготовлені технічно. Можливо, ви прийшли із сирою ідеєю, яку представляєте одним об’ємним образом, але деталей не бачите. Якщо так, то ми маємо довгий, але захоплюючий шлях. Ви про це поки що не знаєте, але нічого 😉
  2. Бізнес твердо стоїть на ногах чи замість асфальту там хиткі піски? Можливо, підприємець не до кінця усвідомлює свої проблеми та шукає рішення не з того боку? Brander може допомогти порадою, тому не соромтеся питати.
  3. Фізичні документи. Розробники не дуже люблять копирсатися в папірцях, для цього ми наймаємо професіоналів цієї справи. Наші юристи допоможуть проєкту підтримувати юридичну чистоту.
  4. Даблчек інформації, яка опиниться на сайті. Процедура вимагає тимчасових інвестицій, але цей внесок виправдовується відразу після релізу. Вам не доведеться читати помилки та смислові невідповідності. Також ви позбавите цієї плачевної долі свого клієнта.
  5. Мотивація. Іноді є ключовим параметром оцінки готовності клієнта. Якою б тяжкою робота не виявилася, головним її мотиватором був і буде замовник. Зберігайте залучення на старті робіт і до кінця. Іноді роботи можуть розтягнутися на півроку, ви потрібні нам весь цей час!

Питання на біс

Цей невеликий технічний список може змінюватися від замовника до замовника, але саме цими питаннями ми користуємося найчастіше, коли нам потрібні технічні характеристики очікуваних робіт.

Робота здається цілком?

Буває, що клієнт дає нам більше свободи в роботі над проєктом і не вимагає проміжних етапів. Нам також подобається звіряти проєкт на ключовому повороті. Попри точність технічного завдання, такий маленький (але дуже важливий) нюанс можна пропустити.

Особа для комунікації

Деколи зайнятий замовник може призначити представника своїх інтересів головним комунікатором із нами. Це може стати проєктний менеджер чи бренд-менеджер. Ми однаково добре ладнаємо з обома. Нам важливо знати, чи може приймати ця людина рішення за вас, тому будемо вдячні, якщо ви попередньо опишете її повноваження окремим пунктом у вітальному листі.

Чого сайт НЕ МАЄ робити

Обов’язково підкажіть це! Просте уточнення, що система робить суворо те, що зазначено в ТЗ. Ми дуже вдячні клієнтам, які дбають про наш час. У відповідь обіцяємо цінувати ваш.

Чи будуть у розробці люди замовника

Іноді бізнес намагається мінімізувати витрати, тому підключає своїх людей. Дізнатися про це на початку розробки не страшно. А якщо невідомий з’явиться десь у середині маршруту? Нам потрібно буде витратити на адаптацію стільки часу та нервів, що ви й самі будете не раді.

Напуття

Я так часто згадую турботу одне про одного не з романтичних спонукань. У це поняття вкладаю масу речей, що, необхідні для продуктивної кооперації. Повага — ключова з них. Якщо ми досягнемо розуміння на стартових етапах, ви зрозумієте, якою може бути співпраця двох креативних сил — клієнта (вас) та виконавця (друзі з Brander). Тост за нашу дружбу!

26 грудня 2022
5 / 5 (3 голоса)