Як розробники можуть прискорити процес розробки програми та скоротити витрати?

75
8 хв.

Чи можна прискорити процес розробки без втрати якості? Легко, адже є автоматизація процесів у сфері DevOps. Саме вона допомагає скоротити витрати на розробку застосунків або програмного забезпечення, що важливо для сучасної компанії.

Однак автоматизація робочих процесів несе в собі не тільки скорочення витрат на роботу, а й низку переваг для самої компанії. Через те, що рутина у вигляді тестів переноситься на плечі алгоритмів та системи, співробітники мають більше часу для пріоритетних процесів та завдань.

Поліпшуємо ефективність, знижуємо витрати

Для початку, що таке DevOps та Agile? Чи є між ними відмінності? Чи можна, чи потрібно, використовувати їх разом?

Agile — методологія розробки гнучкого типу. Це ітеративний підхід до розробки. Використовуючи його, команда видає роботу частинами. Це допомагає співробітникам швидше та якісніше виконувати робочі завдання.

12 основних принципів методології Agile:

 • потреби клієнта у пріоритеті;
 • постачання ПЗ регулярні;
 • зміни котируються та вносяться на будь-якому етапі розробки продукту;
 • замовник — важлива частина команди;
 • команда формується лише із зацікавлених людей;
 • обговорення — щоденний та обов`язковий процес;
 • справна та якісна робота ПЗ — показник зростання та прогресу;
 • Agile процеси націлені на розвиток;
 • потрібно працювати над дизайном і технічною частиною однаково добре;
 • не ускладнюємо жодних процесів, якщо не потрібно;
 • цікаві рішення в команді вітаються;
 • команда регулярно думає над підвищенням своєї ефективності, і сама може вносити правки та зміни.

Важливим моментом є роль замовника та коннект із ним. У такий спосіб збільшується швидкість взаємодії між ним та командами, що впливає на швидкість внесення правок до проєкту.

Гнучкість проєктів, що базуються та створюються за методологією Agile, «розв’язує» руки командам. Це призводить до того, що фінальний результат може бути кращим за початковий план.

DevOps — методологія, яка спрямована на налагодження взаємодії між програмістами та системними адмінами в команді. Головне завдання — налагодити порозуміння між фахівцями, що прискорює випуск продукту. DevOps націлена на скорочення етапів та кроків, які передують релізу продукту на ринок. Швидкі релізи сприяють отриманню якнайшвидшого зворотного зв’язку від користувачів. Автоматизація процесів також є одним з атрибутів DevOps.

Принципи DevOps

 1. Потік. Необхідно прискорити доставку товару від розробників до відділів експлуатації.
 2. Зворотній зв’язок. Важливо швидко реагувати на запити.
 3. Перманентне навчання. Створення сприятливого середовища самої організації та культури виробництва товару. Водночас відбувається мінімізація ризиків, що пов’язані з проблемами під час виробництва на будь-якому етапі.
 4. DevOps допомагає команді швидко приймати рішення, які належать до сектора розробки програми, а також скоротити помилки та баги.

Спільне використання

Коли ми розібралися з кожною методологією, поговоримо про те, чи можна їх використовувати разом.

Кожна з них має свої переваги та принципи, але коли мова заходить тільки, наприклад, про DevOps, то треба враховувати, що вона націлена на проєкт загалом. Це не так уже й добре, адже деякі моменти можна прогаяти.

А ось Agile — навпаки. Вона після здачі проєкту замовнику, ніби забуває про нього. Як наслідок, може і страждатиме автоматизація, розгортання.

І для нівелювання недоліків кожної з методологій їх часто поєднують і використовують одночасно. Що дає інтеграція DevOps та Agile у робочі процеси:

 • якість взаємодії команд зростає;
 • процес випуску ПЗ покращується та спрощується;
 • мінімізація ризиків;
 • зростає цінність спринтів;
 • баги виправляються оперативно;
 • кількість помилок зменшується;
 • задоволеність користувача зростає;
 • є можливість оцінити майбутнє проєкту.

Однак варто звернути увагу на такі пункти під час інтеграції систем у роботу.

 1. При впровадженні DevOps у робочі процеси в команди стає більше оперативної роботи. Потрібно впроваджувати принципи на початку розробки.
 2. Для досягнення успішної інтеграції DevOps та Agile потрібно запрошувати на обговорення всю команду, що відповідає за інфраструктуру проєкту: від інженерів до адмінів.
 3. Включати в актуальні спринти функціональні можливості продукту та характеристики.
 4. Обов’язково впровадити QA на кожному етапі розробки.

Автоматизація тестування та розгортання програми

Автоматизація у сфері DevOps — фундаментальний принцип. Розробка застосунків або іншого ПЗ складається з безлічі завдань, які розбиті за різними командами:

 • аналіз коду;
 • модульне тестування;
 • тестування функціональності;
 • випробування продуктивності;
 • розгортання;
 • керування релізами.

І це лише частина робочих процесів. Для прискорення розробки частину процесів автоматизують. В автоматизації є 5 вагомих переваг.

 1. Підвищення ефективності. Автоматизація процесів усуває затримки та простої в робочих процесах. Оскільки людський чинник практично виключається, співробітники можуть приділити час та сили важливим бізнес-завданням.
 2. Встановлення стандартів. Автоматизація DevOps дає змогу визначити стандарти та дотримуватися їх. Стандарти можуть бути встановлені для робочих потоків, процесів, технологій та метрик. Це допомагає мінімізувати повторення, знижує ризики та автоматизує інші робочі процеси.
 3. DevOps приносить гнучкість командам, надаючи їм більше можливостей для охоплення та автоматизації робочих процесів. Команди зможуть налаштовувати та оптимізувати технології навіть після переходу на нові робочі інструменти.
 4. Ще однією перевагою є масштабованість. Автоматизовані процеси легко масштабуються зі зростанням компанії, що дає можливість адаптуватися до потреб. На відміну від ручної обробки, яка потребує значно більше часу та ресурсів, автоматизація спирається на доступність програмного забезпечення та апаратних засобів. Це особливо зручно при роботі з хмарними інструментами, де пул можливостей зростатиме пропорційно до ваших запитів.
 5. Високий рівень узгодженості. Високі показники узгодженості забезпечені мінімізацією людського чинника. Ми лише задаємо установку системі, а вона проводить усі операції, згідно з параметрами та протоколами. Якщо все перевести в «ручний» режим, то ймовірність виникнення помилок і похибок збільшиться.

Розробка перевикористовуваних компонентів та бібліотек

Методологія використання повторного коду чи бібліотек — популярне рішення, що часто застосовується практично програмістами.

«Наприклад, ви створили бібліотеку для роботи із 3D графікою для проєкту. І потім використовуєте її для подальших проєктів, де є потреба в роботі з тривимірною графікою».

Цей варіант спрощення та прискорення розробки програмного забезпечення. Суть методології полягає в тому, що програма має бути модульною і збиратися зі «шматочків», що були написані раніше.

Серед модульних компонентів можна виділити такі:

 • функції;
 • програма;
 • клас;
 • протокол.

Вдалим прикладом стануть інструменти командної оболонки Unix-систем та стандартні класи Java, поміщені в ієрархію простору імен.

Переваги методу:

 1. Спрощення. Розробник, який використовує готові бібліотеки, знімає із себе відповідальність за реалізацію функціональності бібліотеки. Суть у тому, що розробник А створив бібліотеку, а розробник В її використовує. Розробник А займається усуненням багів та помилок, розвиває її, тестує тощо. Інші просто використовують готовий модуль.
 2. Зменшення розміру. Унаслідок того, що все вже готове, оптимізоване та красиво написане, розробнику не потрібно нічого вигадувати. Готовий модуль інтегрується в проєкт. Він займає менше місця та не впливає на швидкодію продукту.
 3. Вихідники. Якщо є певна ліцензія, то розробник може використовувати вихідну бібліотеку та модифікувати під потреби проєкту.

Однак у такому форматі є свої підводні камені:

 • багато бібліотек платні;
 • деякі бібліотеки не є універсальними та їх потрібно доопрацьовувати під проєкт;
 • якщо підключаєте до проєкту сторонні бібліотеки, потрібно моніторити та перевіряти їх на сумісність з основними.

Висновки

Ми з’ясували, що зменшити витрати на розробку цифрового продукту без втрати якості реально. Автоматизація робочих процесів — ефективне рішення, яке не просто прискорює виробничі процеси, а й економить фінанси компанії.

Комбінація принципів Agile та DevOps у виробництві дає можливість усунути недоліки кожної, сконцентрувавшись на підсумковому результаті.

20 жовтня 2023
5 / 5 (2 голоса)