Як стартанути ідею для бізнесу?

845
11 хв.

Цей день настав. Ви придумали ідею для бізнесу.

Вона — ідеальне поєднання того, що ви вмієте робити, того, що вам цікаво і того, за що вам платять. Можливо, навіть того, що ви б з радістю робили безкоштовно!

Ваша ідея, після її втілення, точно вгамує «біль» потенційних клієнтів, допоможе їм досягти своїх цілей і все це максимально просто і доступно.

Ви готові довго, не покладаючи рук і не шкодуючи інвестицій боротися за свою частку ринку і навіть прийняли той факт, що 90% стартапів провалюються.

Залишилося тільки стартанути ідею для бізнесу.

5 етапів роботи над стартапом

Дорожня карта — план дій по досягненню мети, без якого не варто починати планування і розподіл завдань. У самому узагальненому вигляді в ній повинно бути п'ять кроків:

 • Збір даних;
 • Аналітика та планування;
 • Проєктування і розробка;
 • Маркетинг і реклама;
 • Підтримка, масштабування і вдосконалення.

Приготуйтеся: кожен з цих етапів складається з безлічі підзадач, які вимагають часу і інвестицій на виконання.

А поговорити? Обговорюємо ідею зі знайомими і незнайомцями

Перше, що потрібно зробити перед запуском стартапу — переконатися, що на нього буде попит. Найпростіший спосіб — говорити з людьми. Поділіться з ними своєю ідеєю і послухайте, що вам скажуть у відповідь. Так ви не тільки оціните реакцію потенційних користувачів, але ще:

 • дізнаєтеся, як вони зараз розв'язують проблему, а значить, познайомитеся з конкурентами;
 • отримаєте несподівані інсайти, які можна буде використовувати;
 • побачите, що спільного у тих, кому подобається ідея і зробите їх основою ЦА;
 • навчитеся вигідно представляти концепт, щоб викликати позитивні емоції.

Проводити такі опитування можна буквально безкоштовно, навіть з незнайомцями, приходячи з опитувальником туди, де зараз ваша потенційна аудиторія. Наприклад, якщо це фітнес-трекер — прогуляйтеся по спортзалах і басейнах.

Для кількісних досліджень, щоб зрозуміти величину своєї потенційної аудиторії, варто задіяти спеціальні платформи. За невелику суму можна запустити опитування в сервісах, орієнтованих на Східну Європу, як «Анкетка», або практично будь-яку країну світу, як «Appen» або «Survey Monkey». Так ви отримаєте ще більше відповідей на базові питання а ще, зможете уточнити ставлення до різних функцій, опцій і формі оплати, а головне, на основне питання всіх інвесторів про кількість потенційних користувачів.

Ще один важливий етап підготовки — вивчити конкурентів, тих, хто вже робить щось схоже на вашому ринку або запускав аналогічні проєкти в інших країнах. Їх буде нескладно знайти в інтернеті, якщо ви робите щось не найпершими у світі. Наприклад, хочете запустити доставку з продуктових магазинів і кафе в межах свого невеликого міста. Просто подивіться, що робить Glovo, Raketa, Uber Eats та інші.

Якщо ви збираєтеся продавати щось абсолютно нове, наприклад, здавати в оренду реактивні ранці. То ваші «конкуренти» — інші сервіси прокату. Подивіться, які інструменти вони використовують для поліпшення обслуговування. По-друге, ті, хто конкурує за цільову аудиторію. Можливо, приватні авіалінії або ті, хто влаштовує стрибки з парашутом. Від них потрібно відбудуватися, створити УТП, щоб отримати своїх клієнтів в ніші.

Ще хороша ідея — з'їздити на тематичну конференцію. Там ви побачите інші стартапи, дізнаєтеся, що зараз в трендах у вашому регіоні і, якщо пощастить, знайдете інвестора.

Що нам варто хату збудувати: плануємо і аналізуємо

Всю зібрану інформацію потрібно структурувати і використовувати по-максимуму для всебічної аналітики проєкту:

 1. Для стартапу оптимальною вважається бізнес-модель за методикою Canvas, орієнтована на випадки, коли гіпотез більше, ніж точних даних. По суті це таблиця з даними про все, від болів клієнтів і способів їх вирішення до особливостей ЦА.
 2. Паралельно потрібно оцінити прибутковість стартапу і побудувати фінансову модель. Хороший вибір — юніт-економіка, яка розраховує, скільки ви заробите на кожній одиниці товару або залученому клієнті.
 3. Customer Journey Map — це така гарна таблиця, що поетапно описує шлях користувача до вашого продукту, від бажання до завершення угоди. Вона дозволяє поглянути на стартап очима покупця, визначити його очікування і емоції від того, чи виправдалися вони чи ні. Так заздалегідь можна знайти вузькі місця і поліпшити UI/UX.
 4. Останній етап планування — вибір методології розробки. Щоб прийняти правильне рішення, у вас повинно бути повне уявлення про функції стартапу. Пам'ятайте, спочатку вам потрібно вибрати тільки найважливіші з них, щоб якомога швидше вийти на ринок. Але вже зараз потрібно розуміння, як проєкт буде рости найближчі пару років. Можна ще раз провести опитування, але вже серед теплішої аудиторії з акцентом на те, які функції їм здаються важливішими. Після цього ви зможете нарешті розрахувати, скільки часу і грошей потрібно на розробку.

Крім того, можна використовувати інструменти таргетингу Facebook, щоб перевірити скільки з потенційних клієнтів, стали б реальними. Пробна рекламна кампанія з невеликим бюджетом, але грамотним налаштуванням може допомогти залучити клієнтів ще до появи сайту або програми. 2-3 цільові сторінки з формою записи, зібрані на конструкторі сайтів і кілька рекламних постів для соціальної мережі, допоможуть протестувати концепції і покажуть, скільки реально зацікавлених у вашому продукті людей. Досвідчений таргетолог може перевірити для вас різні цілі, щоб визначити оптимальну, а якщо грамотно спілкуватися з тими, хто підписався, можна починати збирати собі базу клієнтів і нарощувати репутацію.

Краще менше, та краще: випускаємо MVP

MVP — мінімально життєздатний продукт. Це база вашого застосування або сайту, яку вже можна буде запустити, а потім поступово допрацьовувати. Для створення MVP вам вже потрібні розробники, UX/UI фахівці, дизайнери та інші співробітники діджитал-агентств.

Головне завдання такого додатка чи сайту ще не заробляти (хоча проєкт уже може і буде обробляти замовлення), а служити платформою для зворотного зв'язку. Якщо ви все правильно розрахували і отримуєте своїх перших користувачів — спілкуйтеся з ними, дізнавайтеся, що потрібно доопрацювати і робіть це!

Згадану вище цільову рекламу можна запустити і зараз, а також використовувати інші інструменти просування.

Гроші були, гроші будуть, але зараз грошей немає: залучаємо інвестиції

Аналітики виділяють 5 стадій розвитку стартапу. Вони збігаються з глобальними розділами Road Map вашого проєкту.

Наразі проєкт перебуває на другій стадії — запуск. До цього моменту ви могли сподіватися тільки на свої заощадження, допомогу родичів і друзів. І поки що ви в мінусі.

Зараз у вас вже достатньо даних аналітики, а можливо навіть реальних передплатників, щоб залучати інвестиції. Ви вже не раз представляли концепт різним людям на етапах дослідження і навчилися про нього говорити. Так, серйозні венчурні фонди зацікавляться вами вже після запуску MVP, але можна знайти тих, хто вкладе гроші ще на цьому етапі:

 1. Бізнес-ангели.

Мрія будь-якого стартапера — добрий дядько, який прийде і дасть грошей. Є люди, які займаються такими інвестиціями професійно на постійній основі. З огляду на, що «злітає» в середньому один з 10 стартапів, а його прибутковість при цьому в середньому підвищується на 1000% це дуже вигідно. Залишилося довести, що саме ви будете тим, хто принесе дохід.

 1. Посівні фонди.

Розширена версія бізнес-ангела, коли в вас вкладається не одна людина, а організація. Є ті, кому цікаво підтримати перспективні напрямки бізнесу, але не вистачає грошей профінансувати повністю навіть одну ідею. Саме вони і створюють фонди або приєднуються до них. З посівним фондом ви отримаєте не одного партнера, а кілька інвесторів-акціонерів.

 1. Біржі колективних інвестицій.

Складно знайти того, хто не чув про Kickstarter. Платформу, де можна зібрати гроші на найнезвичайнішу ідею з найзвичайніших людей. Крім Кікстартера є багато менш масштабних сервісів з таким же принципом роботи. Головна причина вибрати їх, крім того, що ви не будете винні грошей серйозним дядькам і тіткам — впевненість в аудиторії. Якщо звичайні люди готові в вас інвестувати, то і користуватися вашим продуктом будуть!

 1. Гранти.

Комерційні організації та державні структури інколи спонсорують молоді таланти. У першому випадку, найчастіше, потрібно щоб ваш проєкт відповідав інтересам і напрямку роботи цієї організації. У другому, щоб ваш проєкт був ще і соціально значущим.

Важливо: шукати гроші варто скрізь. Ви ніколи не знаєте, кого зустрінете в коридорі «Інституту Інновацій» або з ким познайомитеся на біржі. Удача може бути там, де ви найменше очікуєте її зустріти.

Просування вгору

Маркетингову стратегію потрібно буде розробити на основі всіх даних аналітики, що у вас є. Залежно від того, що і кому ви продаєте, вам буде потрібна різна реклама. Так, під неї доведеться виділити бюджет, але інакше ви ризикуєте залишитися невідомими! На перших етапах вам можливо доведеться тестувати багато різних стратегій просування, але в підсумку ви знову-таки отримаєте життєво важливу для вашого проєкту інформацію.

Не менш важливо утримати тих, хто вже прийшов до вас. Користувачі повинні відчувати себе важливими і улюбленими, частиною сім'ї або активної спільноти. Дайте їм не тільки продукт, але і емоції, а головне, турботу.

Зрозуміло, ви не повинні припиняти аналізувати все, що відбувається з вашим сайтом / додатком, рекламою і аудиторією. Можливо, обрана вами спочатку довгострокова стратегія потребує невеликого коректування, щоб досягти поставленої мети.

Не відступати і не здаватися: підтримуємо, допрацьовуємо, масштабуємо

Важливо: немає ніякого секрету успіху і нічого, що гарантувало б вашому стартапу довге і щасливе життя. Так, потрібно:

 • горіти своєю ідеєю, як Дісней;
 • вміти продавати, як Джобс;
 • не здаватися, як Безос.

Так, все це важливо, як ще сотня інших моментів. І так, ви можете провалитися, як би сильно не намагалися.

Саме тому так важлива аналітика на початковому етапі, щоб розуміти, чи варта гра свічок. І сильна команда в період зростання, щоб не дати стартапу залишитися в «Долині смерті».

Стартап не може вічно залишатися MVP і як тільки у вас буде достатньо ресурсів для масштабування — робіть це! Сам факт того, що ви користуєтеся стабільним попитом — це найкраще, що могло трапитися з проектом. Ви вже майже в тих щасливих 10% успішних стартапів. Головне, не зупинятися.

Умовно, зараз настав момент «з'їжджати з гаража» в свій перший офіс. Саме час визначати KPI (ключові показники ефективності) для всього, особливо пов'язаного з фінансами і продажами, планувати і відслідковувати, інвестувати в технічні доопрацювання і рекламу. Ну і звичайно ж, не втрачати віри в успіх.

Цей етап останній для стартапу і перший для компанії, повноцінного гравця ринку. Ви розпалили багаття з іскри ідеї і тепер залишається тільки підтримувати вогонь, так довго і таким сильним, як тільки у вас вийде!

04 жовтня 2021
5 / 5 (5 голосів)