Частка ринку: що це і як її рахувати?

282
4 хв.

Частка ринку – поширений термін. Його можна зустріти в кіно, на вулиці, порталі новин або стрічці улюбленої соцмережі. І начебто все зрозуміло, але не до кінця. Простими словами, частка ринку показує стан компанії щодо її конкурентів у галузі бізнесу. Галузь може бути будь-якою: від продажу чохлів до виробництва чорних металів прокату. Порахувати частку ринку легко. Є формула:

Чр — частка ринку, %.

Qп — обсяг продажів аналізованої компанії в грошовому (грн) або натуральному (од.) виразі.

Qзаг — загальний обсяг продажів на ринку. Також може бути виражений як у гривнях, так і одиницях продукції.

Відносна частка ринку потрібна, щоб показати вашу позицію щодо конкурента. Це може бути лідер галузі чи прямий конкурент. Формула для її підрахунку буде такою:

Ви спочатку обчислюєте свою частку ринку, а потім обчислюєте частку ринку конкурента (або ви берете інформацію з відкритих джерел).

Потім свою частку ринку ділите частку ринку конкурента, а результат множите на 100%.

Є один важливий момент у підрахунку частки ринку, який розглянемо на прикладі Tesla.

Tesla – лідер на ринку електрокарів. Частка ринку компанії у секторі електромобілів становить 70%. Це дуже високі показники. Але це стосується сектора електромашин. А що із загальним ринком автомобілів у світі?

Частка ринку електрокарів стосовно звичайних машин становить лише 2.8%. І частка компанії Ілона Маска вже у світовому секторі становитиме лише 0.8% від загальної кількості. Вже не так переконливо?

Потрібно ретельно підбирати сектори та сфери для порівняння, щоб реально розуміти свої сили та можливості.

Важливість розуміння своєї частки ринку

Ви дізналися про свої показники. Що робити з ними далі? Радіти? Сумувати? Забути чи похвалитися?

Насамперед дана інформація допоможемо вам і вашій компанії в майбутньому. Розуміння реальної частки ринку вашого бренду допоможе зрозуміти ефективність стратегії, допоможе оцінити ваші перспективи, потенціал, можливий прибуток. Є безліч прикладів, де компанія показує хороші результати в секторі прибутковості, клієнтів, нарощує темпи продажів, але її частка ринку не змінюється. Це, на жаль, свідчить про те, що вона не зможе довго існувати у своїй сфері.

Частка ринку є ще одним інструментом оцінки та аналітики ситуації з вашим бізнесом, його розвитком і зростанням.

Декілька порад щодо покращення показників

А що робити, якщо показники є незадовільними? Нічого, все можна виправити, при належному підході. І ми вам дамо кілька порад.

Інновації

Слідкуйте за останніми тенденціями у світі та бізнесі, відстежуйте потенційно ефективні варіанти покращення якості вашого продукту чи послуг. Впроваджуйте та тестуйте. Намагайтеся отримати перевагу серед перших, щоб обійти конкурентів. Ваша пропозиція має бути актуальною для клієнтів.

Цінова політика

Не бійтеся грати з ціною на продукт/послугу. Знижки, акції, унікальні пропозиції нових клієнтів – інструменти збільшення аудиторії та частки ринку.

Робота з постійними клієнтами

У гонитві за новими клієнтами ніколи не забувайте про тих, хто з вами давно. Якщо приділити їм належну увагу, виявити лояльність, то їх лояльність та довіра покращаться. Як наслідок, почнуть рекомендувати вас своїм знайомим та близьким (вашим потенційним клієнтам).

Нова аудиторія

Щоб залучити нову аудиторію, потрібно працювати. Проаналізуйте маркетингові стратегії, перевірте їхню ефективність, внести зміни за потреби. Створюйте якісний контент, за яким цікаво стежитиме. Шукайте нові шляхи залучення клієнтів, особливо тих, що не мають конкурентів.

Працюйте над брендом

Ви знаєте, що у Tesla немає маркетологів і купівлі реклами? Вони стали брендом і їм більше не потрібні. Розповідайте про себе щодня, використовуйте онлайн та офлайн, залучіть маркетологів та PR-фахівців. Це не просто популярність, це ваш шлях до успіху.

Висновки

Приклад компанії Ілона Маска та Tesla наочно показує, наскільки великий вплив має регулярна робота над брендом та правильне позиціювання компанії на ринку. Проводьте дослідження, збирайте статистику, удосконалюйте свої підходи до бізнес-процесів, і тоді у вас все вийде!

15 грудня 2023
Хочете дізнатися, як розрахувати частку ринку вашого продукту?
Зробимо проект разом
Заявка отримана
Дякуємо, що довіряєте нам
5 / 5 (3 голоса)