Чому сторітелінг це важливо та як зробити привабливе привабливішим

5940
6 хв.

Формат stories в Instagram витіснив пости й зараз став чи не головним інструментом продажів для бізнес-акаунтів. За статистикою в Instagram 73 % користувачів спочатку переглядають stories, а вже потім гортають стрічку.

Що таке сторітеллінг і хто такий сторісмейкер

Популярність такої функції в Instagram, як stories, вплинула й на появу нової професії — сторісмейкер. Його головне завдання — підвищити продажі клієнта за допомогою креативних сторіс.

Якщо точніше, сторісмейкер — фахівець, який професійно оформляє сторіс для блогерів і бізнесу. У його обов’язки входить зйомка, створення ігор, підбір шрифтів, музики, фільтрів. І, природно, уся робота оплачується й не погано.

Дослівно сторітеллінг перекладається як «розповідання історій» (англ. Storytelling). Як PR-інструмент, він може «олюднити» бренд.

Фіча далеко не нова, але глобальних обертів набрала тільки у 2020 році. У LinkedIn є дослідження цю тему. За зібраними з аналітичними даними на початку літа 2011 року кількість фахівців, які вказали в профілі навик сторітеллінгу, було мінімальним.

Рівно 10 років тому, у серпні 2011 року «Coca-Cola» змінила підхід до сторітеллінгу в професійному середовищі. Вони зробили його своїм головним інструментом і викликали небувалу цікавість аудиторії.

У звіті LinkedIn зазначається, що це рішення стало «однією із відправних точок сходження сторітеллінгу як маркетингової дисципліни». За статистикою, до середини 2013 року кількість людей із навиком сторітеллінгу зросла до 250 тисяч, а це в середньому 7 % маркетологів у всьому світі.

Класичний сценарій історії й механіки використання

Сценарій створення сторіс у кожного свій. Але для бізнесу є незмінна класика. Сторітеллінг для бізнесу передбачає конкретну схему:

 • ідея, адже текст пишеться з певною метою, а не просто так;
 • герой історії;
 • проблема або завдання, яке він вирішує;
 • сюжет;
 • результат;
 • мораль.

Тепер по черзі. Без ідеї немає сенсу починати. Вступна частина розповіді — це опис ситуації, портрета героя, його проблеми. Важливо: в історії має бути герой. Ні, не ви й не Тоні Старк, а ваша компанія або продукт.

Далі потрібно донести розв'язання проблеми, шлях героя, складності на цьому шляху, отриманий досвід тощо.

Підбиваючи підсумки, говоримо про плани на майбутнє. Мотивуємо читача або слухача до певної дії, акуратно використовуємо call-to-action. Усі частини об’єднуються єдиним продуманим сюжетом.

Коли перейдете до пункту «результат», важливо додати фарб емоціями й деталями того, що відбувається.

Оскільки в кожній історії має бути мета, а мета, це фактично мораль, до якої ви йшли й підводили клієнта, її краще озвучити, щоби підписник «переконався у своїй правоті».

Щоби сторітеллінг точно зайшов, не знецінюйте якісне візуальне оформлення контенту. Якщо історію незручно читати, дивитися, слухати, то вважайте, що всі попередні зусилля пішли нанівець.

Популярні техніки створення історій

Сучасні сторісмейкери виділили 8 основних технік. Ось ті, які можна використовувати для бізнесу:

 1. Подорож героя або мономіф.
  Це класична історія, де головний герой піднімається сходами життя вгору. Тут важливо розповісти про те, як ви досягли тих чи інших результатів.
 2. Гора.
  Це за своєю суттю той же мономіф, але є важлива відмінність. Кінець «казки» тут не завжди хороший. Вчитися на своїх помилках важливо, але розумні вчаться на чужих. Така історія точно викличе інтерес.
 3. Структура «Пелюсток».
  Це спосіб вибудовування кількох оповідань навколо однієї центральної концепції. Структура полягає в спілкуванні з аудиторією через серію оповідань, щоби проілюструвати свої ідеї. Кожна історія підсилює подальшу розповідь.
 4. Помилковий старт.
  Коли оповідач повертається і змінює факти в оповіданні. Використовуючи помилковий старт, невдалий початок, ви можете повернутися й переказати свою історію дивним чином.
 5. Зближення ідей.
  Це техніка, у якій показується, як різні точки зору об’єдналися, щоби сформувати один продукт або ідею.

4 механіки для хорошого сторітеллінгу

 1. Важливе місце.
  Сидячи вдома нова історія не вималюється, а в сторітеллінзі цінують не казки, а хоч і прикрашені, але реальні, історії. Спілкуйтесь із людьми — це найкраще джерело інформації. Колеги, клієнти або співробітники на пенсії — кожна історія унікальна і варта уваги.
 2. Ви не Юра Дудь.
  Спілкуйтеся з людиною, а не проводьте інтерв’ю.
 3. Не перебільшуйте.
  Відмовтеся від найвищої ступені: кращий, найгірший, важкий. Це тільки ускладнить спілкування.
 4. Просіть розповісти кумедні й цікаві історії. Фарби потрібні кожній історії.

Куди ж без плюшки

Раціонально розподілити й заощадити час допоможуть додатки. Їх кількість зашкалює й кожен зможе легко вибрати те, що до душі. Ось мої топ 9 додатків, які допомагають не дати забути про себе за допомогою сторіс:

 1. Unfold
 2. AppForType
 3. Canva
 4. Adobe Spark Post
 5. StoryArt
 6. StoryLux
 7. Over
 8. A Desing Kit
 9. Mojo

Вони всі зручні, прості та все підходять під iOS. Але більшість йдуть і на Android.

Висновки

Сторітеллінг перебуває на стику багатьох компетенцій — від брендингу та журналістики до ораторського мистецтва і психології. У цього інструменту є безліч супротивників, які аргументують свою позицію недоліками технології. Однак усі недоліки компенсуються його перевагами, адже цікава розповідь — це найпотужніший інструмент впливу.

16 вересня 2021
5 / 5 (7 голосів)