LSI-копірайтинг: темні нетрі семантики

650
6 хв.

Як же складно просунути сайт у ТОП-3 видачі Google, Яндекс та інших пошукових систем. Навіть за низькочастотними запитами… Коли немає досвіду в складанні семантичного ядра, написанні текстів на їх підставі, регулювання нудоти, водності й інших показників. До цієї мети спільно продираються SEO-фахівці та копірайтери, але кожен раз пошуковики вносять інновації. Доводиться заново шукати «філософський камінь», ідеальну форму для задоволення Google.

Ми найчастіше працюємо саме з гуглом, адже приблизно 90 % українців користується цим ресурсом. Є в нас і досвід співпраці з західними проєктами — там частка Google ще більше.

Однак, повернемося до трендам. Якщо ще на початку 2010-х must have SEO-тексту — це ключові слова, то зараз вектор розвитку пошукових систем змінився. LSI — латентно-семантичний аналіз, ось що стало полем битви SEO-копірайтерів.

Що таке LSI?

Спочатку розшифровка, щоби ви змогли пошукати більше інформації в англомовних джерелах:

  • L — Latent
  • S — Semantic
  • I — Indexing

Про що ідеться, коли ми говоримо про LSI? Це доповнення до ключових слів. Терміни, які за змістом із ними пов’язані, і найчастіше використовуються в текстах конкурентів нішею. Цю систему індексування розробили ще в 1988 році, але до інтернету вона дійшла нещодавно.

Навіщо така інновація потрібна була Google? Вони просто втомилися від критики — їх постійно звинувачували в тому, що в ТОП вириваються статті з вкрай високою заспамленосттю. Так, так раніше й було. Завалив текст основним ключем, і радієш. Читати це, звичайно, неможливо. Мова спотикається вже на 10 ключі до ряду. Але кого це цікавить, правильно?

Неправильно, цікавить. Співробітники гугл доклали всіх зусиль для того, щоби зробити SEO-тексти доступними для читання, цікавими та стилістично вивіреними.

Багато хто думає, що LSI — це просто синоніми, не більше й не менше. Іноді це так, але не завжди. Дивіться, у текстах про операційну систему Android точно будуть неодноразово використовувати слова «смартфон», «гаджет», «девайс». Усе це синоніми, і в тексти варто використовувати кожен із них. Ви покриваєте увесь синонімічний рядок, і цим задовольняється вимога Гугла.

Не будемо вводити вас в оману — розмова не тільки про синоніми. Уже зараз є спеціальні програми, які допомагають збирати LSI. Візьміть текстів 10 від конкурентів, залийте їх у цю програму, і почніть аналітику. Якщо в кожній зі статей використовували слово «кохання», то це вже LSI. Так, навіть якщо стаття була про виробництво металокераміки. Такий він, латентно-семантичний аналіз, спирається на прецеденти, на вже наявні тексти.

Google і Яндекс: біля витоків LSI

Зараз поняття LSI більше асоціюється в нас із пошуковою системою Google, але на початку 2010-х усе було інакше. Тоді Яндекс ввів у дію алгоритм «Палех», що працює за принципом латентно-семантичного аналізу. Потім це нововведення переросло в алгоритм «Корольов», і якось застопорилось в розвитку.

Google пішов далі. У 2013 році компанія оголосила про впровадження алгоритму Колібрі, і тепер регулярно, кілька разів на рік, покращує його роботу. Чим далі, тим краще система розуміє природну людську мову. Потреба в заспамленості текстів зникає, і це на користь усім. Хіба що інтернет-маркетологам доводиться підлаштовуватися, але хіба це погано? Складнощі — лише нове джерело для саморозвитку, самореалізації, заробітку, зрештою.

Як зібрати LSI ключі?

Ми вже трохи пояснили принцип, вказали на наявність спеціальних програм. Але хто ж починає використовувати інструменти, коли ще немає досвіду ручної збірки. Спочатку краще розібрати все на атоми, щоби призвичаїтися працювати з LSI.

Створіть документ в Excel-звіті, напишіть там основні ключі, і під кожним із них залиште місце для 5–10 LSI-термінів.

Далі відкриваємо сайти конкурентів. Для цього введіть у пошуковику ваші ключові слова. І почніть вивчати їх тексти. Помітили, що якісь слова трапляються частіше, ніж інші? Виписуйте кожне з них, і переносите у свій Excel-звіт. На виході отримаєте перелік слів, які варто згадати у своїй статті. До того ж, нерідко збір латентно-семантичного аналізу допомагає і в складанні структури майбутнього тексту.

Це дуже тривала і виснажлива робота, тут не посперечаєшся. Ручне складання семантики — це тільки для студентів, що навчаються тонкощам інтернет-маркетингу. Коли ви працюєте над реальними проєктами, то у вас не буде стільки часу. Тому і створили спеціальні програми, які дають змогу зібрати LSI семантику автоматично за кілька секунд.

Тут принцип гранично простий. Ви відкриваєте програму, вводите ключове слово, і програма сама йде вивчати тексти конкурентів. На виході вона видає вам всю LSI-лексику. Як правило, її можна скачати все в тому ж Excel-файлі, щоби не відвикати від зручного софта.

Є одна проблема. Такі програми, як правило, платні. Але вкласти в це гроші варто, поговоріть про це з замовниками. У 2021 році просунути сайт у ТОП без LSI — порожні мріяння, а перспектива оплачувати вам ручну збірку латентної семантики ще менш райдужна.

Висновки

Зараз LSI повністю підкорив сферу просування інформаційних сайтів. Для інфо-бізнесу — це must have. E-Commerce в цьому сенсі відстає, але все неухильно рухається до забуття старих добрих ключових слів. Скоро пошукові системи будуть спиратися саме на пошук за синонімами, контекстуально важливими словами, суміжними темами.

Зробимо підсумки. LSI дає нам:

  • мінімізацію заспамленості й добродушну реакцію того ж Баден-Бадена;
  • зниження водянистості тексту, адже з’являється стимул розкривати різні теми та вносити більше конкретики;
  • поліпшення позицій вебсторінки за низькочастотними, середньочастотними та високочастотними запитами;
  • тексти просто буде приємно читати, що підвищить репутацію вашого сайту, і вплине на поведінкові чинники SEO в аудиторії.

І головне. У LSI немає недоліків. Збір ядра семантики тільки розширить ваше уявлення про майбутній текст, допоможе не повторюватися, і принести реальну користь читачеві. Поки що ці нетрі темні, але саме звідси доноситься світло майбутнього SEO, та й інтернет-маркетингу загалом.

01 листопада 2021
5 / 5 (5 голосів)