Як писати статті, якщо ви не копірайтер

439
7 хв.

Копірайтинг — це складна професія, яка потребує наявності деяких навичок та певного складу розуму. Не кожен вміє писати унікальні тексти, дотримуючись правил орфографії та пунктуації. Текст має бути лаконічним, інформативним, корисним для читача та адаптованим під запити користувачів пошукових машин. Чи означає це, що для написання гарної статті обов’язково бути професійним копірайтером? Зовсім ні, і зараз ми з’ясуємо чому.

В інтернеті є практично вся необхідна інформація

Деякі дивуються, як копірайтерам вдається бути експертами в багатьох галузях. Один і той же автор може однаково успішно писати статті про ювелірні вироби, дієти для схуднення, комп’ютерні ігри, ракетобудування та космічні дослідження. Як йому це вдається? Почнемо з того, що в кожній професії є свої лайфхаки, і копірайтинг не виняток. Насправді автори всіх цих статей про дієти та обручки не завжди є експертами у своїх галузях. Більшість із них просто вміють уважно читати, засвоювати інформацію та переказувати її своїми словами.

Маєте вищу освіту? Опанували ПК на рівні впевненого користувача? Вітаємо, адже цього вже достатньо, аби намагатися писати статті самостійно. Всю необхідну інформацію ви знайдете на просторах всесвітньої мережі за допомогою пошуку Google. У випадках, коли на україномовних ресурсах немає необхідної інформації, її можна пошукати на англомовних сайтах. Якщо знаєте німецьку, іспанську або будь-яку іншу іноземну мову, то вам це також може стати в пригоді.

Але все сказане вище не означає, що можна легко написати статтю на будь-яку тему, не маючи водночас ніяких спеціальних знань. Є теми із високим порогом входження. Наприклад, щоби написати хороший текст про розробку додатків або сайтів, бажано бути досвідченим програмістом, або хоча б кодером-початківцем. Зазвичай, у такому випадку можна спробувати зробити комплексний рерайт із декількох джерел, але за такої умови ви сильно ризикуєте наробити безліч смислових помилок через нерозуміння теми. І якщо ваш текст надалі читатиме програміст, то це спричинить в нього іронічну посмішку.

Кожен поважаючий себе копірайтер має кілька спеціалізацій. Є теми, у яких він розуміється особливо добре, бо перечитав великі обсяги відповідної літератури. Він також може мати практику, тому що працює чи працював за потрібною професією. Наприклад, із (колишнього) фармацевта вийде чудовий копірайтер для наповнення контентом онлайн-аптеки або медичного сайту. Якщо хочете писати по-справжньому цікаві та якісні статті на певну тему, без вивчення предмета тут ніяк. Вам доведеться стати якщо не експертом, то як мінімум знавцем у певній сфері.

Добитися унікальності простіше, ніж вам здається

Усі ми колись писали у школі переказ — це коли стисло переповідають у письмовій формі. Не дивуйтесь, але рерайт збудований на схожому принципі. Якщо правильно переповісти інформацію своїми словами, цього буде достатньо, щоби переконати сервіс перевірки унікальності у браку плагіату. Водночас рекомендується брати інформацію з різних джерел. Це буде виглядати приблизно так:

  1. Ви знаходите в інтернеті кілька текстів, які розкривають тему. В ідеалі їх має бути від 5 до 10, але іноді буває достатньо 3–4.
  2. Ці тексти варто порівняти між собою. Перевірити кожен текст на наявність унікальної інформації, що повторюється, щоби надалі уникнути повторів.
  3. Визначити, які конкретні підзаголовки та абзаци послужать вам джерелами інформації. Продумати структуру свого майбутнього тексту.
  4. Переказати обрані абзаци своїми словами в друкованому (письмовому) вигляді, підбираючи синоніми, змінюючи місцями речення та дотримуючись заздалегідь спланованої структури.
  5. Уважно вичитати отриманий текст і подумати, як його можна покращити. Внести необхідні виправлення.

Звучить досить просто, але не поспішайте радіти. На жаль, у будь-якій професії є своє підводне каміння, і копірайтинг не є винятком. Знову згадаємо теми з високим порогом входження, адже вони зазвичай завжди переповнені специфічними термінами. Складність у тому, що до цих термінів складно підбирати синоніми. А якщо запозичені слова і словосполучення занадто часто повторюватимуться в межах одного тексту, то це негативно позначиться на його унікальності.

Наприклад, ви пишете узагальнену статтю про мови програмування. У ній згадуються назви мов, наприклад, Java, С++ тощо. Якщо згадувати їх в тексті занадто часто, система перевірки унікальності обов’язково виявить збіги з текстами інших авторів. Але їх доводиться згадувати, інакше стаття виявиться недостатньо інформативною. Що робити в таких випадках, адже підібрати синонім до слова Java неможливо? Мабуть, найкращий вихід із ситуації — використання великої кількості джерел для написання статті (10 і більше). Якщо збігів буде мінімум, система перевірки унікальності має успішно «проковтнути» ваш текст і підтвердити брак плагіату.

Текст можна зробити грамотним, і це реально

Не всім судилося народитися філологами. Люди з математичним чи технічним складом розуму часто мають труднощі навіть у написанні простеньких статей. Вони можуть бути майстрами, експертами або навіть геніями у своїх сферах діяльності, але водночас допускати в текстах грубі помилки, які одразу впадають у вічі обізнаним читачам.

Але технології сьогодні розвиваються стрімкими темпами, значно спрощуючи наше повсякденне життя та роботу. Уже сьогодні на допомогу приходять спеціальні програми, які перевіряють тексти, знаходять та виправляють більшість помилок. Як приклад можна навести аддон Grammar and Spell Checker для браузера Chrome, який вміє виправляти помилки (у тому числі різними мовами).

Вбудована функція для перевірки орфографії також має відомий сервіс перевірки унікальності Text.ru. Більш просунутий рівень — це сервіс Turgenev-Ashmanov, яким користуються навіть досвідчені копірайтери. З його допомогою текст можна зробити ідеально грамотним з усіх боків (у тому числі синтаксис).

Виходить, професія копірайтера марна, тому що тексти може написати будь-хто? Ні це не так. Професійний копірайтер точно зробить це краще за вас. Не тому, що він розумніший, а через те, що має більше досвіду. Усі ми знаємо, що досвід — син помилок важких. Копірайтер витратив роки на те, щоби стати гуру у своїй сфері, тому не намагайтеся його перевершити. У кожного представника цієї професії є свої лайфхаки та хитрощі, причому вони часто неохоче діляться своїми секретами з оточуючими. Але якщо ви хочете написати статтю середньої складності з досить низьким порогом входження, то це завдання вам точно під силу. Може, спробувавши одного разу, ви зрозумієте, що стати копірайтером — це ваше покликання.

20 жовтня 2022
5 / 5 (3 голоса)