Як знайти копірайтера під ваші бізнес-задачі?

692
15 хв.

Пошук автора залежить від того, який результат ви хочете отримати. Ми вже писали про те, що таке креативний копірайтинг, які види копірайтингу існують, тому сьогодні не будемо повторюватися. Скажімо тільки, що для бізнес-цілей не підійде варіант "потрібен копірайтер, знайдіть кого-небудь":

 • якщо вам потрібен SEO-текст, шукайте SEO-копірайтера;
 • якщо потрібні тексти для соціальних мереж, шукайте SMM-копірайтера;
 • для створення неймінгу, слогану, сценарію та подібних текстів вам знадобиться креативний копірайтер;
 • маркетинг-кіт, прес-реліз, експертні статті, комерційна пропозиція, розсилка — зона відповідальності конверсійного копірайтингу.

Тепер по порядку, як знайти копірайтера та де його шукати.

На що дивитися під час вибору копірайтера?

Якщо підприємець довго працює з найманими копірайтерами, то в нього сформувалися свої вимоги до виконавця. І вони можуть не співпадати з тими, що запропоную зараз я, але ці рекомендації можуть заощадити час і гроші.

Допитливість

Головна риса характеру, на яку я завжди звертаю увагу під час пошуку нового співробітника, це допитливість. Вона може проявлятися по-різному. Хтось ставитиме багато запитань, хтось фанатіє від якоїсь франшизи, хтось вирізняється перфекціонізмом. Навіщо копірайтеру допитливість? Це захист від емоційного вигоряння, насамперед. Якщо людині життєво необхідно достукатися до істини, навіть якщо вона п'ять років пише про підшипники, вона все одно знайде щось нове й цікаве.

Також це гарантія залучення копірайтера до вашого бізнесу, а це дуже важливо. Наприклад, коли ми беремо нового співробітника, одне з перших його завдань — дізнатися про проект. Спочатку людина вивчає сайт клієнта, складає у своїй голові пул даних, розуміє, які прогалини залишаються, приходить до мене та заповнює їх чи отримує наводку, де можна шукати далі. Якщо цього залучення немає, текст виходить сухим і нецікавим. При цьому, він може бути технічно правильним. Мені неодноразово зустрічалися копірайтери, які пишуть чудові SEO-тексти, але створюють їх на «автоматі».

Досвід

Можна взяти досвідченого спеціаліста чи новачка, щоб навчити під свої бізнес-цілі. Перший варіант є простішим, другий вимагає зусиль, часових і фінансових. Плюс, бувають ситуації, коли ви навчаєте копірайтера, він набирається сили та впевненості та просто покидає компанію.

Досвід у копірайтингу обчислюється кількісно та якісно. Насамперед, це банальне «кілька років людина пише». Але це не завжди вказує на рівень професіоналізму. Копірайтер може 5 років писати, але не прокачувати свої навички. Тут краще подивитися одразу на портфоліо людини: з якими видами текстів людина працювала, на які теми писала.

Важливий момент! У деяких нішах краще шукати спеціаліста, який працював у різних напрямках і тривалий час. Це може підказати вам, що людина швидко перемикається між темами та прокачала skill з пошуку й обробки інформації. АЛЕ є теми, в яких краще шукати фахівця з вузької тематики. Наприклад, медицина, юриспруденція, фінанси, техніка. Ще краще, якщо людина має профільну освіту. Такі фахівці на вагу золота в світі копірайтингу, але й цінник у них буде на порядок вищим.

Важливо також подивитися на жанри текстів, з якими людина працювала. Наприклад, деякі копірайтери спеціалізуються виключно на текстах для соціальних мереж, інші займаються landing-сторінками, а треті полюбляють залучати за допомогою e-mail розсилки. Тут згадуємо початок сторінки та визначаємося, для якого завдання вам потрібен копірайтер. Деякі фахівці створюють прекрасні історії, грішно буде не використовувати їх для сторітеллінгу, інші вміють знаходити аргументацію навіть там, де її немає, а хтось пише чудові рекламні тексти та вміє продавати за допомогою одного речення. Запитайте копірайтера, в чому його сильні сторони, а потім перевірте їх у портфоліо.

Портфоліо

З портфоліо справа трохи складніша. З одного боку, це найкращі роботи на думку їхнього творця. З іншого боку, ми неодноразово стикалися з ситуацією, коли текст повністю змінювався залежно від коментарів і правок замовника.

Другий момент — договір про нерозголошення інформації. Копірайтер може розмістити текст у портфоліо лише з дозволу замовника, а не кожен погодиться на це. Особливо це біль для копірайтерів, які перебувають у штаті компанії або працюють в агенції. Найчастіше вони можуть показати свої останні роботи. Тут заступимося за своїх колег і попросимо не тиснути на спеціаліста. У такій ситуації запропонуйте написати людині тестове чи пробне завдання. Відмінність між ними в оплаті. Тестове не завжди оплачується, а пробне замовлення — це своєрідний договір про наміри співпраці.

Третій момент — час, коли тексти були написані. Часто зустрічаються резюме з певним розривом у часі. Наприклад, коли людина пробувала себе в іншій сфері, а потім повертається до копірайтингу. Під час пандемії багато копірайтерів старої школи поверталися до витоків. І це непогано, але ризик, що людина втратила хватку або перестала стежити за тенденціями, все ж таки є.

Супровідний лист

Якщо копірайтер написав супровідний лист, він чудово заощадить ваш час. Ви відразу зрозумієте стилістику автора, зможете визначити його характер та рівень відповідальності до роботи. Важко підрахувати, якій кількості претендентів ми відмовили саме через супровідний лист. То несподівані помилки вискакують, то хвалебні оди на славу себе, за якими не видно цінності співробітника, то замість листа твір “Як я провів останні 10 років свого життя”.

Чудово, якщо супровідний лист має рекомендації. Але тут бажано подивитися, що за компанія рекомендацію підготувала. Наприклад, рекомендація від телеканалу для журналіста буде крутим показником, але для копірайтера — сумніваюся. Плюс до загальної картини, але не акцент.

Освіта й навчання

Копірайтингу не вчать в університеті. Хоча це теж буде не зовсім правильно. На кафедрі, де я викладаю, в нас є курс рекламного копірайтингу, але це швидше виняток із правил, що підтверджує правило. Навіть на піарі чи рекламних комунікаціях дисципліна не завжди є, особливо якщо ми говоримо про SEO-тексти. Цікавий момент, але в цьому напрямі навіть приватних курсів не те щоб багато.

Зате по копірайтингу, що продає, величезна кількість шкіл, курсів, інтенсивів, марафонів. Тут також важливо розуміти, що наявність сертифікату або проходження інтенсиву не є показником якісних текстів:

 1. Не можна людину навчити круто писати. Це або є, або ні. Можна дати якісь технічні знання, як зробити цікавий заголовок, як потрібно оформити текст, але навчити писати не можна.
 2. Курси бувають різні. Десь дають дійсно цінні знання, а десь кажуть банальності. Якісь школи вкладають ресурси в просування, тому ви могли чути про них, а хтось просто дає якісні знання. У копірайтингу це найбільш помітно.
 3. Пам'ятаєте школу? Ваш клас проходив однакові теми, але хтось отримував “відмінно”, а хтось прогулював уроки. На курсах відбувається так само. Хтось засвоїв інформацію, запам'ятав круті фішки, а хтось лінився, вмикав запис на фоні та не зробив жодного домашнього завдання. Який сенс від вільного слухача для вашого бізнесу.

Таким чином, наявність сертифікатів навряд чи буде корисною для вашого бізнесу, але може говорити про прагнення людини до саморозвитку, а це вже можна використовувати. Краще запитайте, що людина читає (з професійної та художньої літератури). Копірайтер має багато читати. Він може не вести свій блог чи соціальні мережі, тому що йому вистачає писанини по роботі, та на ведення власних облікових записів просто не залишається ресурсу, але читання — обов'язково. Якщо вам скажуть лише про «Пиши, скорочуй», то навряд чи людина принесе користь вашому бізнесу. До речі, круто, коли копірайтер у цьому переліку називає не лише праці з копірайтингу, а й з маркетингу чи продажів. Це великий бонус для вас.

Щодо художньої літератури. Не розпинатимуся, що читання допомагає нашому мозку не закостеніти, а копірайтеру розширити словниковий запас, вловити цікаві прийоми та краще розуміти ідіоми. Думаю, і так зрозуміло. Але якщо копірайтер називає вам книги зі шкільної літератури, наприклад, Тарас Бульба (так, у нас і таке було), то це поганий знак.

Ставлення до критики та правок

Василь Ключевський, російський учений, колись дуже тонко відзначив: «Таємниця мистецтва писати — вміти бути першим читачем свого твору». І це справді може стати проблемою, оскільки не кожен автор готовий редагувати свій витвір. Якщо шукаєте копірайтера в штат, обов'язково запитайте його про ставлення до критики. І краще, якщо ви змоделюєте ситуацію, в якій вона може з'явитися, щоб переглянути реакцію. Як показує практика, часто на питання про критику вам дадуть відповідь: «До критики ставлюся добре, якщо вона об'єктивна». Моделювання ситуації дасть вам про людину трохи більше інформації.

Коли ви звертаєтеся до агенції, правки будуть вносити беззаперечно. Але якщо ви звертаєтеся до незалежного копірайтера, тут краще обговорити питання на березі перед стартом роботи. Є спеціалісти, які просто віддають текст, і робіть з ним потім, що хочете. Тобто виправлення вам доведеться вносити самостійно. Так, і таке буває. Є автори, які готові вносити правки нескінченно, без додаткової оплати. Але тут важливо дотримуватися балансу, щоб потім не шукати копірайтера за допомогою Шерлока.

Золота середина, яка зараз зустрічається найчастіше, — копірайтер вносить правки тричі безкоштовно, потім за додаткову суму. Це вигідно і для автора тексту, і для вас. Замовник більш усвідомлено підходить до прочитання тексту та прагне виправити насамперед те, що йому не подобається. Читання та редакція тексту йдуть від окремого до загального, тому вихлопу від такої роботи буде більше.

Оплата

Звичайно, ми розуміємо бажання замовників отримати якісний текст швидко, і щоб він коштував ще недорого, але давайте чесно — так не буває. Чимось доведеться жертвувати. Хочеться швидко, отже, навряд чи буде якісно. Хочеться недорого, може бути добре, а може бути дуже погано. Хочеться якісно, ​​доведеться почекати і, можливо, витратитися.

Ми не говоритимемо, що варто платити копірайтеру карбованої монетою за його працю, краще розглянемо основні варіанти оплати з їхніми плюсами та мінусами:

 1. Оплата за кількістю символів. На початку формування копірайтингу на пострадянському просторі це був один із найпопулярніших способів оплати роботи. Що спричинило появу графоманії як своєрідної хвороби серед копірайтерів. Більше пишеш — більше отримуєш. На щастя, все більше і фахівців, і замовників відмовляються від цієї моделі, щоб отримати якісний текст, а не полотно.
 2. Оплата за годинами. Це благородніший формат, бо враховується не лише написання тексту, а й підготовка до нього. Чим більше копірайтер витратить часу на вивчення вашого бізнесу, тим якісніший текст ви за підсумком отримаєте. Якщо автор отримує плату не за кількістю символів, він більше зацікавлений у вивченні всіх нюансів. Але і тут є мінус — можете зустріти неблагонадійного фахівця, який тягтиме кота за причинне місце.
 3. Оплата за продуктом, тобто ви платите за готову статтю, розсилку або інший вид тексту. Цей формат популярний на закордонних майданчиках, але поки що рідко зустрічається в нас. Причина в тому, що подібна оплата містить усі мінуси й плюси попередніх варіантів. Автор сам визначає, скільки потрібно витратити часу на вивчення матеріалу, який обсяг буде у статті, як саме розкриватиметься тема. Але відзначимо, що дедалі більше досвідчених копірайтерів вибирають саме такий формат.

Також звернемо увагу на передоплату. Дедалі менше фахівців готові отримувати суму після виконання замовлення, що є закономірним. Якщо дизайнери можуть захистити своє творіння за допомогою водяного знаку, то автор тексту такої можливості немає. Передплата 50% це найменше, чим ви можете довести виконавцю, що ви не шахрай. І замовник, і копірайтер йдуть на ризик, тому 50 на 50 — розумне рішення.

Де шукати копірайтера?

Пошук будь-якого співробітника нагадує видобуток золота. Добре, коли одразу починаєш шукати в потрібному місці. Коротко розповімо, де можна знайти копірайтера з плюсами та мінусами кожного варіанту.

Сарафанне радіо

Мабуть, найкраще рішення. У вас на старті вже є довіра до людини, а в неї довіра до вас. Але є ризик, що те, що сподобалося вашому партнеру чи колезі, може вам не підійти.

Біржі

Незважаючи на міфи про біржі фрілансу та фрілансерів взагалі, на біржі можна знайти гідного копірайтера. Але шукати доведеться довго, з набиванням шишок, втраченим часом та грошима. Також майже завжди топові автори йдуть з біржі, як тільки одержують постійних клієнтів. Або можлива інша ситуація — надто висока зайнятість автора. Біржа добре підійде, якщо вам потрібен один текст із чітким ТЗ. Якщо шукаєте копірайтера на довгострокову співпрацю, можете згаяти час.

Соціальні мережі

Все частіше можна зустріти хороших копірайтерів у соціальних мережах. Не забувайте фразеологізм «чоботар без чобіт», але пам'ятайте, що автор, який зайнятий великими проектами, рідко повноцінно веде свої акаунти. У яких соцмережах шукати копірайтера та яким чином:

 1. LinkedIn. Вбиваємо у пошук «копірайтер». Дивимося акаунти, звертаємо увагу на портфоліо, досвід роботи, публікації.
 2. Instagram. Багато копірайтерів віддають перевагу цій соціальній мережі, яка надає можливість змити межі між професійним та особистим акаунтами. Щоб знайти копірайтера, скористайтеся пошуком по хештегам. Наприклад, #копірайтинг, #автортекстів, #контентмаркетинг.
 3. Facebook. Тут краще дивитися за групами та спільнотами, в яких автори публікують повідомлення про співпрацю, або ви можете опублікувати запрошення на проект, а потім уже збирати заявки та обирати.

Сайти з пошуку роботи

Хороше рішення, якщо хочете знайти людину для постійної співпраці. Тут одразу можна подивитися і резюме, і портфоліо. Можете опублікувати вакансію або переглянути наявні варіанти. Майте на увазі, за публікацію та перегляд резюме потрібно заплатити, попередньо створивши аккаунт роботодавця.

Агенція

Відразу хочеться сказати про студію копірайтингу. Найчастіше, це буває дуже погано, за рідкісним винятком. Студія бере велику кількість проектів, перед копірайтерами ставлять об'ємні задачі, через що нерідко страждає якість.

Агенції, що спеціалізуються на маркетингу або it-продуктах, часто мають штат копірайтерів, тому немає проблеми з перевантаженням за проектами. Але зверніть увагу на види текстів, які пропонує студія. Деякі спеціалізуються на конкретних напрямках: наприклад, креативний копірайтинг або соціальні мережі.

Замість заключення

Підсумовуючи, радимо враховувати:

 • який текст вам потрібен;
 • чи потрібна спеціалізація для написання тексту;
 • плануєте разове звернення до автора чи постійне співробітництво;
 • чи готові працювати з новачком;
 • чи переконав вас копірайтер співпрацювати саме з ним.

І насамкінець, пам'ятайте, що якщо сказати копірайтеру "напишіть добре", він напише добре, але не факт, що це сподобається вам. Бриф або ТЗ заощадять набагато більше грошей і часу, ніж ви можете собі уявити.

26 січня 2022
3 / 5 (4 голоса)