Плати в айті: як податок на Google позначився на бізнесі?

75
5 хв.

У січні 2022 року парламент Верховної Ради ухвалив податок на Google - закон, який зобов'язує IT-компанії, не зареєстровані в Україні платити 20% до державного бюджету країни. Ініціатива має прискорити українську економіку та вивести з тіні тих, хто там засидівся. Brander з радістю вітає колег з ремесла, які тепер не лише заробляють гроші, а й розвивають країну, де заробляють. У бізнесменів часто виникає питання, а чи стане дорожчим мій кейс із запровадженням цього закону. І так і ні. Розберемося з усіма нюансами.

Людина, що танцює в костюмі статуї свободи ілюструє статтю про те як податок на Google позначився на бізнесі.

Питання на 3 мільйони

Автори закону стверджують, що на сьогодні країна недоотримує до держбюджету понад 3 мільйони гривень. Причина цього – несплата податків. На жаль, навіть великі компанії цим грішать. Серед нещодавніх "уклоністів" - Netflix, Amazon, Spotify і, власне, Google. Це найбільші айтішники у грі, вони працюють з Україною full-time. Можуть не мати офісу, але фінанси це не впливає. Українська сторона вирішила, що має повноцінну підставу для формування плати на додану вартість.

Сейф з грошима ілюструє статтю про те як податок на Google позначився на бізнесі.

Чому це важливо?

Ви тільки уявіть, що податком оподатковується ВСЯ продукція згаданої компанії. Інтернет-гіганти мають великий ростер продукції, у тому числі електронних послуг, постачання контенту, аудіовізуальних творів. У ході рекламування програми або сайту від компанії використовується іноді кілька "гуглівських" інструментів. Це робить продукт дещо дорожчим, але платити за це доведеться кінцевому споживачеві, не нам з вами. Спробуємо пояснити приклад з рекламою стільця.

Смішна панда ілюструє статтю про те як податок на Google позначився на бізнесі.

Дружно презентували фірму, яка продає стільці. Якось вони приходять до нас в офіс і кажуть, хочемо продавати стільці за допомогою реклами. Далі наш діалог виглядає так:

BR: Яка собівартість стільця?
Client: 1000 гривень.
BR: Що вкладено у вартість?
Client: Матеріали, виробництво, склад, доставка, пдв.
BR: Ви забули про податок з реклами!

Що мають на увазі в останній репліці? Розумний та сучасний бізнес виходить із принципу маржинальності та додає податок з реклами вимушено. Різні ніші вважають по-різному, задля розуміння усереднимо. Якщо стілець продається за витрат 100 гривень на промо, то виходить наступна формула: 1000 + 100 + 20, де 20 - це поданий податок на рекламу. Разом стілець має коштувати 1120 гривень.

Скажений бабак ілюструє статтю про те як податок на Google позначився на бізнесі.

Повернімося до реального світу. Підвищиться вартість хмарних сховищ Amazon. Це вже підтвердив директор українського департаменту хмарних рішень компанії Андрій Дегтяренко. Його цитата: "Допустимо користувач купував хмарне сховище і платив 100 $ на місяць в Amazon або Microsoft, з 1 січня 2022 він платитиме за нього 120 $, а компанія постачальник Google або Amazon буде платити ПДВ 20%. Google не зароблятиме менше, просто користувач більше платитиме".

Колесо сансари

У чому виявляється цей закон? Чим вище витрати — тим менший купівельний попит. Чим менший попит — тим вищі витрати. Все так просто, але що вам із цього?

Барбі ілюструє статтю про те як податок на Google позначився на бізнесі.

Ми — компанія, що надає послуги, тому суб'єктивно оцінюємо свій час, витрачений на проект. Маємо кількість успішних кейсів, коефіцієнт позитивних відгуків. Залишаємо за собою ексклюзивне право формувати ціну за власним бажанням. Така свобода має переваги і для вас:

  • ви можете підписатись на фікс-оплату на місяць;
  • також можете вибрати time and material схему, яка застосовується, коли неможливо визначити тривалість та насиченість проекту (оцінюється витрачені години).

Особиста думка

Ми – резиденти українського бізнесу і нам, звичайно, приємно усвідомлювати, що всі гравці зрівнюються у правах. По-перше, це стимулює конкуренцію. По-друге, дає державі розуміння, скільки людей працює на її потужності. На жаль, багато сьогоднішніх бізнесменів росли в 90-х і навчалися принципу: “Перемагає найсильніший”, тому ділитися своїми доходами не хочуть. Ця стаття покликана розвіяти шкідливий стереотип та привести вас до світла. Там на вас чекає любов, а не страх податкової служби, сотні колег-бізнесменів і прозоре, сильне майбутнє. Податки платитимуть компанії, чий річний бюджет перевищує мільйон гривень. За продаж електронних послуг без відповідного оподаткування загрожує штраф у 180 тисяч гривень.

Мальована анімація ілюструє статтю про те як податок на Google позначився на бізнесі.

Ми щиро сподіваємося, що наступного разу зустрінемо вас із високим рівнем фінансової освіти та розумінням, чому ваш бізнес у податковому полі та чистому аркуші української економіки є важливий та незамінний. Побачимося! 💐

29 серпня 2023
5 / 5 (3 голоса)