UI/UX-дизайн: створення інтуїтивних інтерфейсів і відмінного користувацького досвіду в IT-продуктах

64
5 хв.

З розвитком IT-індустрії користувачі стали висувати вищі вимоги до цифрових продуктів компаній. Це стосується та інтерфейсів застосунків. Користувач очікує отримати не тільки функціональний продукт, а і зручний, ергономічний, інтуїтивно-зрозумілий. У цій статті ми розглянемо, як створювати вдалі призначені для користувача інтерфейси (UI) і користувацький досвід (UX) в IT-продуктах.

Принципи UI/UX-дизайну

В UX/UI є принципи, які є основоположними. Їх дотримання допомагає домогтися необхідного результату під час створення цифрового продукту. Основні принципи:

 1. Простота і зрозумілість. Основний принцип UX/UI-дизайну. Користувач без зайвих підказок має розуміти, як взаємодіяти із сайтом, додатком.
 1. Погодженість. Вона проявляється в єдиному стилі та дизайні елементів інтерфейсу. До цього пункту належить і використання єдиних шрифтів, кольорів, макетів та елементів управління. Завдяки цьому користувацький досвід стає більш послідовним.
 1. Орієнтованість на користувача. На етапі роботи UX/UI завжди варто пам’ятати про цільову аудиторію продукту, її переваги, очікування. У розумінні таких речей допоможе аналітика: від опитувань до теплових карт.
 1. Інформативність. Інформація має бути подана чітко й лаконічно. Грамотне використання тексту, кнопок, іконок, меню допомагає користувачам швидко і просто орієнтуватися, знаходити важливі розділи та здійснювати цільову дію.
 1. Простота навігації. Користувач має легко переміщатися застосунком або сайтом. Інтуїтивна навігація і добре продумана структура інформації позитивно впливають на користувацький досвід.

Розробка інформаційної архітектури та візуальних елементів інтерфейсу

Інформаційна архітектура — комбінація систем організації, навігації, пошуку, іменування, які реалізовані в інформаційній системі. Вона визначає, які дані мають бути розміщені на кожній сторінці та як пов’язати сторінки одна з одною.

 1. Усе починається з дослідження цільової аудиторії. Головне — зрозуміти потреби та вподобання користувача. Це допоможе визначити формат організації контенту, а також необхідний набір функцій.
 2. Створення структури. На цьому етапі розробляється структура сайту або застосунку: від головного меню до підрозділів.
 1. Дизайн і візуал. Створення дизайну елементів інтерфейсу, таких як кнопки, поля введення, заголовки, іконки тощо. Візуальні елементи мають бути погодженими та відповідати загальному стилю.
 1. Прототипування. Етап створення прототипів інтерфейсу. Це дасть змогу протестувати структуру та візуальні елементи на ранніх етапах і перед релізом, щоб зробити їх максимально практичними та функціональними.

Проведення тестування користувацького досвіду та зворотного зв’язку

Тестування користувацького досвіду (UX-тестування) — це невіддільна частина розробки IT-продуктів з урахуванням принципів UI/UX-дизайну. Тестування містить такі кроки:

 1. Створення користувацьких сценаріїв. На першому етапі команда створює базові сценарії використання цифрового продукту. Також прописуються завдання, які має виконати користувач у процесі тестів.
 2. Підбір учасників для тестів. Збирається фокус-група користувачів, які здійснюватимуть тестування.
 3. Тестування. Фокус-група користувачів виконує поставлені завдання в застосунку й на сайті.
 4. Збір фідбеку. Збираються враження і думки користувачів про те, як їм було взаємодіяти з продуктом. Це може охоплювати інтерв’ю, анкети або онлайн-опитування.
 5. Аналіз результатів. Коли всі результати зібрані, дані структуруються і вивчаються.
 6. Робота над помилками. На основі отриманих результатів проводяться поліпшення слабких сторін цифрового продукту.

Адаптація UI/UX-дизайну під різні пристрої та роздільну здатність екранів

Адаптація цифрового продукту під різні типи пристроїв — невіддільна частина розробки. Пристроїв багато (ноутбуки, планшети, смартфони, ПК), усі вони мають різні ОС, характеристики, версії ОС. І завдання компанії зробити так, щоб їхній продукт був зручний для кожного користувача і клієнта. Під час адаптації застосунку враховуються три моменти:

 1. Адаптивний дизайн. Створення дизайну, який автоматично адаптується під різні роздільні здатності екранів. Це дає змогу продукту мати гарний вигляд і функціонувати як на мобільних пристроях, так і на планшетах і настільних ПК.
 2. Мобільна оптимізація. Оптимізується застосунок/сайт для мобільних, з огляду на обмеження сенсорних екранів, особливості ОС і мобільних браузерів.
 3. Тестування на різних пристроях. Проведення тестування на різних пристроях і операційних системах, щоби переконатися, що застосунок працює коректно. Що більший пласт пристроїв буде охоплено під час тестів, то більше аудиторії буде задоволено використанням продукту.

Використання аналітики для оптимізації UI/UX-дизайну

Аналітичні процеси — невіддільна частина бізнесу, IT-індустрії. Вони допомагають оцінити виконані етапи, результати, виявити помилки, слабкі місця та опрацювати їх. Ось кілька важливих кроків:

 • встановлення аналітичних інструментів;
 • збір та аналіз даних;
 • інтерпретація результатів і виявлення слабких місць;
 • тести та експерименти;
 • континуальна оптимізація.

Висновки

UX/UI-дизайн відіграє важливу роль у створенні успішного цифрового продукту. Саме інтуїтивно-зрозумілі інтерфейси в сукупності з позитивним користувацьким досвідом роблять продукт компанії привабливим для користувачів і впливають на їхнє утримання.

Інвестиції в UX/UI-дизайн і профільних фахівців — грамотне вкладення фінансів компанії на довгострокову перспективу. У майбутньому вони забезпечать успіх продуктів і поліпшення репутації компанії на ринку. Для IT-компанії дотримання UX/UI-принципів є важливою конкурентною перевагою на ринку. Воно гарантує зростання користувацької та клієнтської бази, а також збільшення доходів.

07 травня 2024
5 / 5 (1 голос)