9 ключових правил UX в ecommerce

2144
12 хв.

Хороший UX — це високі конверсії, лояльність до бренду і просто позитивні емоції від взаємодії з вашим сайтом або додатком.

Давайте відразу визначимо, що таке UX, UI і хто повинен цим займатися:

 • UX (user experience) — досвід користувача, те наскільки вашим клієнтам подобається взаємодіяти з сайтом або додатком.
 • UI (user interface) — інтерфейс користувача, всі елементи сайту або програми з якими буде взаємодіяти користувач.
 • Це взаємопов'язані речі, якими займаються UI/UX-дизайнери, координуючи роботу інших фахівців для проєктування інтерфейсів.

Навіщо це все потрібно? Завдання інтерфейсу — створювати хороший користувальницький досвід. Простіше кажучи користувачеві сайту або програми має бути зручно, зрозуміло і красиво. Щоб він як мінімум виконав цільову дію, а як максимум закохався в ваш продукт і став постійним клієнтом.

Як саме це реалізувати залежить від особливостей аудиторії, вашого напряму роботи та актуальних трендів. При цьому є спільні непорушні правила, яких варто дотримуватися незалежно від того, запускаєте ви унікальний високотехнологічний стартап або відкриваєте інтернет-магазин на будь-яку тематику.

Правило перше: все для людей

Інтерфейс створюється для людей. Крапка. Хто ці люди і як їм сподобається — перше, що потрібно зрозуміти для створення інтерфейсу:

 • Знати свою ЦА. Найважливіше для створення UX розуміти клієнтів. Що їм потрібно, до чого вони звикли, яку інформацію шукають, що їм подобається, а що дратує і т.д. Для цього проводиться масштабний аналіз аудиторії. Якщо сайт/додаток вже є — відстежують поведінку користувачів на ньому. Якщо немає — проводять опитування на основі макета, аналізують конкурентів і статистичні дані з інших джерел. Отриману інформацію використовують для створення roadmap (дорожньої карти), аватарів користувачів (збірних образів із загальними ознаками) та інших звітів. Детальніше тут.
 • Враховувати особливості ЦА. У процесі підготовки обов'язково виявиться, що вашій аудиторії важливо те, про що ви і подумати не могли. Ось на ці переваги і патерни поведінки потрібно звертати увагу в першу чергу, навіть якщо спочатку ви уявляли собі все зовсім по іншому. Це логічно — щоб проєкт приносив гроші він повинен подобатись саме користувачам.
 • Робити проєкт для всіх. У вашій ЦА можуть виявитися люди з різним достатком, смаками та уподобаннями. Якісний UI повинен забезпечити відмінний користувальницький досвід всім без винятку. Ваше завдання, разом з дизайнерами та аналітиками, придумати універсальне рішення, якщо не хочете залишитися без половини потенційних клієнтів. До речі, не забувайте про інклюзивність — сайтом/додатком має бути зручно користуватися людям з обмеженими можливостями.

Правило друге: виправдовувати очікування

Кому не хочеться, щоб у його сайту або програми був той самий справжній інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. Секрет «зрозумілості» — використання стандартів. Всі ми звикли до того що, наприклад, каталог сайту розгортається з лівого боку, а в додатках використовуємо жести вже не помічаючи цього. Зате дуже навіть помічаємо, коли вони спрацьовують не так, як ми звикли, а кнопка каталог захована в правому нижньому кутку. Стандарти можна і потрібно використовувати, щоб не розчарувати і не заплутати користувача, а проявляти творчий підхід тільки в рамках розумного і звичного.

Крім турботи про клієнтів це важливо і для просування сайту в Google або публікації в App Store. Обидві корпорації строго стежать за тим, щоб сайти з перших сторінок видачі і, відповідно, будь-який додаток в магазині, відповідали правилам. А значна частина з них спрямована на забезпечення користувачу звичного досвіду.

Правило третє: зрозуміла навігація

У якому б розділі сайту або вікні ваш користувач не знаходився, він повинен чітко розуміти де він і як потрапити звідти в інше потрібне йому місце. Це правило випливає з попереднього і називається «впізнавати знайоме» — ваше завдання зробити так, щоб користувач якомога менше замислювався над кожною дією.

Для інтернет-магазину прикладом буде сторінка оформлення замовлення. У ній повинні бути ще раз перераховані відмічені товари, сума, спосіб оплати і доставки. Щоб клієнт «впізнавав знайоме», а не намагався згадати свої дії. Для додатків це буде чітка різниця між прочитаними і не відкритими повідомленнями, прогрес завдань з усією інформацією, адреса на яку користувач викликав таксі, а також коли і на якій машині приїде водій, і так далі. Суть в тому, щоб в кожній частині діалогу користувачеві легко було побачити, що він робив раніше. Хороший UX — це такий, який не залишає недомовленості і місця для занепокоєння.

Правило четверте: заклик до дії на кнопках і не тільки

CTA елементи (Call to action — заклик до дії), вони ж кнопки «Купити» або «Підписатися», повинні бути максимально помітними і зрозумілими. Це найважливіші частини інтерфейсу, але щоб вони працювали потрібно подбати і про супроводжуючі тексти.

Цим займається UX-письменник — як копірайтер, тільки краще. Його завдання не розтягнути ідею на потрібний з точки зору SEO обсяг тексту, а навпаки стиснути її в максимально простий і зрозумілий посил.

Якщо зробити це, можна заощадити простір інтерфейсу, спростити навігацію і підвищити конверсію. Якщо ні — втратити безліч потенційних клієнтів, які просто не зрозуміють, що їм робити або навіщо.

Правило п'яте: мінімалізм в дизайні

Сучасні користувачі можуть концентруватися на чому-небудь до 8 секунд. Менше, ніж золоті рибки. Не варто ускладнювати їм завдання і перевантажувати інтерфейс.

Мінімалізм — це не тренд, а вимога. Чим менше елементів, тим ефективніше інтерфейс, коштом концентрації на результаті і відсутності відволікаючих чинників.

Мінімалізм це не тільки про стиснення зображень і додавання ємних CTA. Це про серйозний аналіз кожного елемента. Все на сайті або в додатку має бути максимально значимим і допомагати досягати мети. Якщо можна прибрати елемент і користувач майже нічого не втратить — потрібно це зробити.

Крім того, чим простіше дизайн, тим легше буде запустити проєкт і підтримувати його, а потім доопрацьовувати.

Правило шосте: короткий шлях

Одне з головних завдань проєктування інтерфейсів — скоротити до мінімуму кількість «рухів» необхідних для виконання всіх дій. Це стосується не тільки додавання кнопки «Купити в один клік» або подібних їй. Хороший UI зменшує дії потрібні на кожному етапі. Наприклад, обов'язково:

 • зберігати інформацію про клієнта в акаунті для автозаповнення, щоб для повторної покупки дійсно було досить двох кліків
 • додати інструменти, котрі підтягують дані з пам'яті пристрою, наприклад, менеджера паролів;
 • підключити прості системи оплати.

Чим простіше клієнтові буде оформити замовлення, тим нижче відсоток відмов.

Правило сьоме: пам'ятати про правила UI-дизайну

Це технічні нюанси, без яких не вийде гарної картинки, що прямо впливають на досвід користувача. Всі хороші UX/UI-дизайнери знають їх і використовують:

 1. Щільність, а не пікселі. Дизайнери при проєктування елементів інтерфейсу використовують два види вимірювань — пікселі (dp) і щільність, пікселі на дюйм (PPI). Саме ця щільність, один з нюансів визначають ціну монітора, смартфона або планшета. Чим більше пікселів поміщається в одному дюймі, тим краще картинка. В результаті, якщо проєктувати інтерфейси просто для пікселів, то розмір елемента буде збільшуватися пропорційно щільності. І на більш якісних дисплеях кожна кнопка буде більше. Тому інтерфейси проєктуються під точки, що визначають щільність, щоб елементи було просто масштабувати під різні пристрої.
 2. Крок 8dp. Таку відстань вважається класикою проєктування інтерфейсів з двох причин. По-перше, непарні числа не підходять для пристроїв з роздільною здатністю 1,5 х, а по-друге, розміри екранів сучасних пристроїв майже завжди легко діляться на 8. У результаті всі елементи простіше вирівняти і зробити гармонійними.
 3. Без ліній і рамок. Це правило цілком відповідає тому, котре рекомендує дотримуватися мінімалізму у всьому. Необов'язково бути дизайнером, щоб побачити, наскільки кращий має вигляд інтерфейс без зайвих елементів, де всі межі блоків, у вигляді ліній, замінені на поля.
 4. Кольори і шрифти. У кожного відтінку є не тільки емоційне забарвлення, а й реальна візуальна вага. Це означає, що наш мозок сприймає кольори по-різному. В першу чергу ми дивимося на те, що більше і яскравіше, а вже потім на все інше. Тому за допомогою правильних відтінків легко вибудувати ієрархію контенту, де у кожного елемента буде певна важливість. Що стосується шрифтів, то просто не використовуйте понад два. Якщо хочеться якось виділити інформацію досить звичайних стилів — light, regular, medium, bold і так далі, які є у кожного популярного шрифту.
 1. Правильна анімація. Інтерактивні елементи це дуже здорово, головне, щоб все було в міру — не занадто швидко і не надто повільно. На цей рахунок уже є дослідження — для нашого мозку комфортно, коли анімація інтерфейсу триває 200 до 500 мс. Якщо менше — ми не помітимо, якщо більше — занудьгуємо, подумаємо, що проблеми із завантаженням. Таким чином, анімація яка повинна розважити користувача, може навпаки змусити його задуматися.
 2. Реальний контент. Якщо є можливість, краще створювати прототипи інтерфейсів з готовими картинками, відео і текстами. Саме контент в результаті формує уявлення про продукт і інтерфейс повинен його доповнювати. В ідеальному світі проєктування і створення контенту проходять одночасно, щоб дизайнер, аніматор, UX-письменник і інші могли висловити свою думку.

Технічних нюансів проєктування хорошого UI насправді набагато більше. Нові способи поліпшити користувальницький досвід з'являються із завидною регулярністю і багато що з них варто спробувати застосувати у своєму проєкті.

Правило восьме: ніколи не здаватися

Робота над поліпшенням UX не повинна закінчуватися. Ваше завдання регулярно моніторити що саме і де роблять користувачі, щоб знаходити вузькі місця і виправляти їх. Читайте відгуки, ставте питання, тестуйте нові ідеї і ставайте краще.

Анімація з UX дизайнерами ілюструє безперервну роботу з поліпшення інтерфейсу користувача.

Саме тому, що не можна відразу зробити ідеально, найкращим рішенням буде запустити мінімалістичний проєкт і допрацьовувати його, роблячи ще комфортніше для користувачів.

Важливо: кожен раз, коли вам захочеться прибрати щось з інтерфейсу, робіть це. Але! Кожен раз коли вам захочеться щось додати, краще подумати тричі. Будь-які доповнення будуть конкурувати з уже існуючим наповненням і зменшувати його важливість.

Правило дев'яте: вдосконалюватися поступово

Ніколи не міняйте все і відразу, краще підводити користувачів до змін поступово. Різкі зміни гарантовано викличуть масу невдоволення, але все заперечення можна згладити, якщо добре підготуватися. Для цього існують А/В тести, що дозволяють показувати користувачам різні версії і оцінювати їх, а також збереження старої версії сайту, на час доопрацювання нової, з можливістю перемикання і багато іншого. Згадайте про eBay, який просто кожен місяць міняв відтінок жовтого в оформленні на більш тьмяний, поки не добрався до повністю білого і ніхто цього не помітив.

Головне пам'ятати що UX-дизайн — це процес, а не результат. Чим більше ви дізнаєтеся про продукт і користувачів, тим більше можете змінити, і так по колу. Тому що:

Досконалість — це не коли нема чого додати, а коли нічого прибрати.

Висновок

UI/UX-дизайн для e-commerce повинен бути мінімалістичним, простим і зрозумілим, а головне орієнтованим на потреби саме ваших клієнтів.

Щоб розробити інтерфейс, який буде забезпечувати хороший досвід, потрібно провести всебічну аналітику цільової аудиторії. Все, що потрібно від хорошого UI/UX-дизайнера, крім звичайно ж технічних навичок: думати як користувач, слідувати правилам, залучати письменників та інших фахівців, а також творити в рамках розумного і зрозумілого.

14 січня 2022
4.6 / 5 (10 голосів)