Дизайн і брендинг у стартапах: створення першого враження

27
6 хв.

Стартапи — джерело інновацій та цікавих рішень. Величезна кількість звичних сервісів і продуктів були засновані як стартапи: Uber, Uklon, Rocket, Jooble, Ajax Systems і список можна перераховувати й далі. І сьогодні ми розкажемо про роль брендування та першого враження для стартапів, адже за статистикою, лише 1 % з них стає фінансово успішним і прибутковим.

Принципи дизайну та брендингу для стартапів з обмеженими ресурсами

Стартапи бувають різні й модель фінансування в них відрізняється. Найкласичніша ситуація: є ідейна команда професіоналів, є цікавий і цінний продукт, але немає фінансування. Команда вирушає на краудфандингову платформу, візьмемо класичний Kickstarter. А там потрібно презентувати свій продукт. І для презентації не підійдуть схематичні начерки, потрібно підготувати гарну презентацію і зачепити цільову аудиторію. І тут потрібно використовувати принципи дизайну:

  1. Ідентифікація цінностей. Визначте основні цінності та унікальні характеристики вашого продукту. Використовуйте їх для створення основи дизайну та брендингу.
  2. Простота. Оскільки стартап має певні обмеження, то рекомендуємо зробити за принципом «простіше і краще». Спростіть дизайн і брендування до мінімуму, щоб зосередитися на ключових елементах.
  3. Єдиний стиль. Дотримуйтеся єдиного стилю в усіх елементах і аспектах брендингу: від логотипу до оформлення контенту.
  4. Цільова аудиторія. Знайдіть свою цільову аудиторію, проведіть дослідження щодо її вподобань, потреб, болів. Створіть дизайн і брендинг, які будуть орієнтовані на користувачів.

Створення ефективних логотипів і візуальних елементів для нових брендів

Логотип. Він має бути простим, впізнаваним і таким, що легко запам’ятовується. Логотип має асоціюватися з вашим брендом і транслювати його суть та цінності.

Колірна палітра. Виберіть кольори, які відповідають цінностям і приваблюють цільову аудиторію. Але пам’ятайте, що ви їх будете використовувати в інших елементах брендингу.

Шрифти. Читабельність — перше, що потрібно зазначити. Яким би гарним не був шрифт, він має бути читабельним на різних пристроях і масштабах зображення.

Візуальні елементи. Створіть набір візуальних елементів, зокрема іконки та ілюстрації, які доповнять бренд і нададуть йому унікального характеру.

Кейси успішних стартапів із сильним брендом

Подивімося на 5 успішних прикладів стартапів, які стали всесвітньо відомими.

Airbnb

Невеликий стартап Airbnb переріс у світового лідера для пошуку проживання у різних країнах світу. Що цьому сприяло? Унікальна концепція та сильний брендинг. Їхній слоган повністю відображає концепцію та ідею проєкту «Почувайся як вдома будь-де» (Feel at Home Anywhere).

Slack

Застосунок для бізнесу та комунікації між співробітниками. Простий і легкий у використанні. Логотип та інтерфейс вирізняються простотою і мінімалізмом. Slack також успішно створив спільноту користувачів та інтегрував елементи гумору у свій продукт, що допомогло сформувати сильний і впізнаваний бренд.

Zoom

Компанія своєчасно релізнула проєкт для відеоконференцій і навчання. За часів COVID-19 їхній продукт мав величезний попит у всьому світі. Застосунок Zoom простий, має інтуїтивно зрозумілий інтерфейс і весь необхідний функціонал для роботи, навчання, зв’язку. А концепція зв’язку між двома людьми трансльована в логотипі продукту — дві літери «О».

Uber

Компанія змінила підхід у сфері таксі та розпочала нову еру у світі виклику транспорту. Компанія стала міжнародним брендом і як логотип використовує велику літеру «U», що і стало їхнім фірмовим знаком. Бренд робить акцент на зручності, комфорті пасажирів і безпеці під час поїздки.

Calm

Стартап являє собою застосунок для медитації, що як ніколи має попит. Компанія просуває ідею душевної рівноваги, гармонії та спокою. І логотип бренду має вигляд хвилі бірюзового кольору, яка асоціюється з рівновагою та спокоєм.

Адаптація бренду та дизайну під час масштабування стартапу

Якщо дотримуватися принципів дизайну і стратегії розвитку, то незабаром компанію чекає масштабування. На цьому етапі дуже важливо зберегти початковий курс та ідентичність, яка була сформована раніше.

Потенційно ви зможете провести ребрендинг у майбутньому, якщо на це будуть передумови й необхідність. Однак, якщо подивитися на великі компанії, то ребрендинг під час масштабування проводять після тривалого перебування на ринку, усталеної клієнтської бази та високих показників впізнаваності бренду.

Реакція на зміни має бути швидкою. Зміни можуть стосуватися відгуків аудиторії або змін показників ефективності, прибутковості, припливу/відтоку аудиторії. Не варто змінювати повну концепцію, краще адаптуватися під нинішні умови та тренди ринку, зберігши концепцію і фірмові елементи. Бренд навіть після змін має залишитися впізнаваним.

Поради щодо ефективного просування та поширення нових брендів в IT

Оскільки ми розглядаємо ситуацію, де ресурси обмежені й немає можливості виділити великі бюджети на маркетингові кампанії, то просувати й поширювати продукт можна такими методами:

  1. Соціальні мережі та контент-маркетинг. Використовуйте соціальні мережі для популяризації вашого бренду і продукту. Проведіть аналіз і виявіть ті платформи, де перебуває більша частина вашої ЦА. Експериментуйте з формою і подачею матеріалу. Не забувайте і про контент-маркетинг. Він не тільки дасть змогу залучити більше користувачів, а й розповісти, як правильно використовувати ваш продукт.
  2. Робота з інфлюенсерами. Знайдіть інфлюенсерів у суміжній ніші, проведіть дослідження і запропонуйте їм співпрацю. Це можуть бути як відомі особистості, так і блогери-початківці. Якщо колаборації будуть успішними, то ви ще на початкових етапах зможете побудувати довгострокову взаємовигідну співпрацю.
  3. Мережева взаємодія. Беріть участь у віртуальних і мережевих заходах для розширення контактів і просування вашого стартапу.

Висновки

Створення першого враження для стартапу особливо важливе. Саме перше враження вашого продукту може вплинути на його успіх і реалізацію. У цій ситуації дизайн і брендинг відіграють ключову роль. Розуміння принципів брендингу, створення унікальних елементів дизайну та ефективне просування — ось те, що допоможе вашому стартапу виділитися і привернути увагу цільової аудиторії та інвесторів.

17 травня 2024
5 / 5 (3 голоса)